Velké ceny Quebeku a Montrealu – jednorázové závody nejvyšší kategorie World Tour absolvovala dvojice Zdeněk Štybar – Petr Vakoč. Oba jezdci týmu OmegaPharma-QuickStep využili podniků v Kanadě k doladění formy na světový šampionát ve španělské Ponferradě (21. – 28. září). Obě „dvoustovky“ dokončil Petr Vakoč mezi současnou silničářskou elitou v popředí. Zdeněk Štybar závodil v Quebeku poprvé od svého pádu na Eneco Tour a na čelo pelotonu ztratil několik minut. O dva dny později v Montrealu nedokončil. Obě Grand Prix vyhrál Simon Gerrans z australské formace Orica-GreenEdge.

V pátečním závodě v Quebeku (200 km na 11 okruzích) dojel Petr Vakoč po kolizi se ztrátou 18 vteřin na vítěze na 32. místě společně s mistrem světa Ruiem Costou. „V posledních čtyřech okruzích se závodilo zostra a na čele se vystřídalo několik zhruba desetičlenných skupinek. Vše se ale sjelo sedm kilometrů před cílem, těsně před náročnou pasáží s několika prudkými stoupáními. Cítil jsem se velmi dobře a zhruba tři kilometry před cílem jsem odjel s Tejay Van Garderenem a Jelle Vanendertem. Už jsem myslel že by to mohlo vyjít, ale pozdější vítěz Simon Gerrans měl k ruce ještě dva spolujezdce. Byli jsme dojeti necelých 300 metrů před cílem, snažil jsem se spurtovat o co nejlepší výsledek, ale jeden ze závodníků mě při předjíždění trefil do řidítek a já to tak tak ustál. Vycvakl jsem a dokončil na 32. místě. Nejlépe z našeho týmu dokončil závod na šestém místě Gianni Meersman,“ popisuje Petr Vakoč na svých webových stránkách dramatický dojezd.

Také při nedělní Grand Prix Montrealu (205 km – na 17 okruzích) nedělala dvaadvacetiletému Petru Vakočovi problém délka závodu ani jeho tempo. Dojel na 13. místě ve stejném čase s vítězným Gerransem. V posledním stoupání se pokoušel o sólový únik mistr světa Rui Costa z Lampre, ale  jeho pokus zlikvidovala Orica. Do koncovky zbyli Simonu Gerransovi ještě čtyři spolujezdci! Ve sprintu pak neměl Gerrans konkurenci. Rui Costa ještě stačil dospurtovat na druhé pozici.  „V posledním okruhu se jelo už opravdu na krev. Jedna z variant byla, že pomohu Giannimu Meersmanovi do sprintu, nicméně poslední kopec byl opravdu selektivní a Gianni si na něj najel docela zezadu. Někdo z kluků vepředu za to navíc vzal, takže nebyla šance, že by tam Gianni zůstal. Je to škoda, na sprint jsme mu věřili. Doufal jsem, že se mi podaří vybojovat lepší nájezdovou pozici, ale okruh byl samá zatáčka a víc jsem z toho vytěžit nedokázal. Na poziční sprintování nejsem úplně expert. Ale i tak mám ze závodu i z formy dobrý pocit.” říká Petr Vakoč, kterého před světovým šampionátem ještě čeká Velká cena Valónska.

Zdeněk Štybar odjel na dva náročné závody do Kanady především z tréninkových důvodů bez nároku na výraznější výsledek. „V Montrealu to byl další těžký závod, obzvlášť pro mě a mou současnou kondici. „Snažil jsem se udržet v balíku, jak dlouho to šlo, ale tři kola před cílem jsem věděl, že bude těžké vydržet s nejlepšími až do konce. Zase jsem trpěl, ale proto jsem sem jel. Chtěl jsem si zlepšit kondici a myslím, že se mi to povedlo. Tyhle dva těžké závody mi určitě pomohou,“ napsal Zdeněk Štybar na své webové stránky.  Štybar dnes absolvuje společně s Vakočem belgickou jednorázovku Grand Prix de Wallonie.

Tým OmegaPharma-QuickStep nominoval na časovku družstev (57,1 km), která v neděli 21. září zahájí světový šampionát v Ponferradě, šestici: Tom Boonen, Michal Kwiatkowski, Tony Martin, Pieter Serry, Niki Terpstra a Julien Vermote.