Vítěz všech tří závodů Grand Tours si ve svých třiatřiceti letech hodlá zpestřit jarní část sezony, když poprvé ve své kariéře vystartuje do slavného „Ronde“, tedy v Belgii nejpopulárnější klasiky Okolo Flander. Ta je letos na programu 1. dubna. „Těžko říct, jak úspěšný mohu být. Nemám v sobě tolik explozivní síly, jakou disponuje Peter Sagan, ale na druhou stranu jsem dvakrát vyhrál Giro di Lombardia a ani v závodě Milán – San Remo jsem nebyl od úspěchu příliš daleko,“ upozorňuje sicilský rodák přezdívaný Žralok z Messiny. Nibali o sobě rád uvažuje jako o komplexním cyklistovi, který se zdaleka nespecializuje pouze na dlouhé etapové podniky.

Nibaliho účast v „Ronde“ není samoúčelná. Letos je na programu Tour de France etapa protkaná úseky po kostkách a Nibali přiznává, že ho k účasti v „Ronde“ do značné míry motivují „helingeny“ –  tedy krátké prudké kopce s povrchem dlážděným historickými kostkami. Absolvovat je v závodě představuje cennou zkušenost. Najíždět do „helingenů“ pětatřicítkou v tréninku je zcela něco jiného, než se do úzkého prostoru řítit společně s desítkami soupeřů padesátkou v závodě, jak nedávno upozornil Zdeněk Štybar v rozhovoru pro PelotonSport. Absenci závodních zkušeností s tratí Okolo Flander si Nibali uvědomuje, ale přesto si nemyslí, že je bez naděje na velký výsledek. „Na San Remu jsem byl docela blízko k vítězství po samostatném úniku a o něco takového se klidně můžu pokusit i na Flandrech. V každém případě se těším na novou zkušenost,“ říká Nibali.

Svůj závodní program rád kombinuje z jednorázových i etapových závodů. V nich se dokonce  nezdráhá přijmout i roli domestika jako v případě právě skončeného Nibali v Dubaji. etapáku Okolo Dubaje. Ve všech jeho pěti dějstvích byl ještě pět kilometrů před cílem k vidění ve „vláčku“ svého týmu Bahrain-Merida pracujícího pro Sonny Colbrelliho. Sedmadvacetiletý Ital zvítězil ve 4. etapě s prudkým cílovým stoupáním k přehradě Hatta a právě Nibali mu v závěru významně pomohl. „Stejně nerad jezdím vzadu, je lepší se pohybovat v popředí pelotonu,“ vysvětluje své pohnutky dvojnásobný italský mistr. Na cestě k „Ronde“ se pokusí potřetí vyhrát Tirreno Adriatico (2012, 2013). Dlouhý jednorázový závod si před „Ronde“ vyzkouší v rámci třistakilometrové „pouti“ z Milána do San Rema, kde dojel nejlépe třetí –  v roce 2012. Už v tomto týdnu se Nibali představí na Okolo Omanu, kde bude mít letos poprvé příležitost vyzkoušet si v závodě svoji vrchařskou výkonnost. Etapu s pověstným stoupáním na Green Mountain vyhrál v letech 2012 a 2016, celkově pak šestidenní etapák vyhrál před dvěma roky.

-MS –   Foto: Bahrain-Merida