Etapové závody v Číně přinášejí dobrou příležitost prodloužit si sezonu. Nebo zahájit už tu příští – jak se to vezme. Závodníci AC Sparty Praha se nedávno představili na etapovém závodě Tour of Fuzhou katerogie UCI 2.1 a v prosinci do Číny opět zamíří. Jejich výsledky ovlivnila měsíční závodní přestávka a také časový posun. Tahle informace nahrává myšlence, že závody v Číně vlastně již zahajují sezonu 2019.

Sparťani byli v čínském etapáku vidět.

Tým ve složení Jan Stohr, Pavel Stohr, Tomáš Kalojíros, Jíří Nesveda, Petr Fiala a Jan Ryba se vydal znovu do Číny a mohli jste je vidět na obrazovkách Eurosportu 2. První z pěti etap by se dala nazvat hned královskou a víceméně rozhodla i o celkovém pořadí. První část se jela na městských okruzích, kde se podařilo do úniku dostat Jiřímu Nesvedovi, který se tak objevil na dlouhou dobu na televizních obrazovkách. Posledních 12 kilometrů již vedlo do kopce s cílem na vrcholu, průměrný sklon stoupání byl 7%.

Čekání na start. V popředí Tomáš Kalojíros.

Bohužel výsledek byl za očekáváním, ale musíme podotknout, že byl ovlivněn měsíční závodní pauzou a posunem času. Nejlepšími tak byli Stohr, Kalojíros a Fiala, kteří přijeli ve skupině o 50. místo. Nicméně nám to dalo volnou ruku do dalších dní. Druhá etapa byla rovinatá, a tak přišli na řadu sprinteři. Za tým Sparty měl sprintovat Jan Ryba, ale kvůli zdravotním komplikacím tomu tak nebylo, a po etapě byl nucen odstoupit ze závodu. Jana Rybu skvěle zastoupil Jan Stohr a Tomáš Kalojíros, když J. Stohr dokončil na 9.místě a T. Kalojíros na 12.místě. Třetí etapa vedla přes dva kopce, přičemž první kopec byl poznamenám silným deštěm. Na rovině mezi kopci se balík sjel opět dohromady a rozhodlo se až v posledním kopci před cílem. Nejlépe si s profilem etapy poradil Petr Fiala, když dokončil na celkovém 18.místě v první skupině za tří členným únikem. Jan Stohr měl smůlu, když měl defekt 4 km před cílem z první skupiny.

Čtvrtá etapa končila opět na dlouhém cílovém stoupání. Po startu etapy se podařilo Janu Stohrovi dostat do úniku, kde se mu na 70. kilometru podařilo vyhrát vrchařskou prémii, čímž skončil i na celkovém 6.místě mezi vrchaři. Bohužel únik byl dojet v cílovém stoupání. Nejlepším závodníkem byl Tomáš Kalojíros na 23. místě. Pátá etapa byla opět rovinatou a jela se na městském okruhu. Spartě se opět povedlo být v úniku a nebyl to nikdo jiný než Petr Fiala, který v letošní sezoně byl na všech etapových závodech v úniku. Skupina byla dojeta sprinterskými týmy až v posledním okruhu. Ve sprintu si nejlépe vedli Jan Stohr na 15. místě a Tomáš Kalojíros na 18.místě.

Více informací o závodě: http://www.cyclingnews.com/races/tour-of-fuzhou-2018/

Zdeněk Rubáš, AC Sparta Praha