S Vincenzem Nibalim má Fabio Aru skvělé vztahy. Čtyřiadvacetiletý Ital to alespoň včera tvrdil při prezentaci 98. ročníku Giro d´Italia v Milánu. Jeho zkušenější kolega Vincenzo Nibali nemohl jeho slova potvrdit, protože týmové povinnosti mu zabránily zúčastnit se slavnostní prezentace. Proto se také jen z tisku dozvěděl o ambicích Aru vést Astanu při Giru v pozici lídra. Nakolik se jejich skvělé vztahy promění v ještě skvělejší zatím není známo. Nibali se k prohlášení Aru zatím nevyjádřil. „Pokud budeme startovat oba dva, bude to dobré pro celou italskou cyklistiku i náš tým,“ je si jistý Aru. Pořadatelé samozřejmě velmi stojí o účast Nibaliho – vítěze z roku 2013 – a ten jim svou přítomnost v pelotonu závodu již přislíbil. Zadělává si Astana na podobný problém jako Sky, kde mají Wiggins a Froome taky „skvělé“ vztahy? V každém případě „spolupráce – souboj“ v podání Nibali – Aru přidá  květnovému Giru na atraktivitě. Pokud se skutečně v zahajovací etapě Gira – týmové časovce – objeví v sestavě Astany oba dva. 

„Není nic divného na tom, že se chci zlepšovat. Vítězství na Montecampione letos na Giru pro mě hodně znamenalo – první profesionální Aru na Zoncolanu. prvenství! Nečekal jsem, že mohu závodit na takové úrovni, i když jsem se na to v zimě tvrdě připravoval. Je přirozené, že od příští sezony čekám další zlepšení. Myslím že jako závodník dozrávám a mohu dosahovat ještě lepších výsledků než letos,“ vysvětluje své pohnutky Fabio Aru, který letos dokončil Giro na třetím a Vueltu na pátém místě.

Navzdory téměř šedesátikilometrové individuální časovce si Aru trasu Gira 2015 pochvaluje a vyzdvihuje zejména etapu vedoucí přes Colle delle Finestre do Sestriére v samém závěru třítýdenního závodu (20. etapa). „O našem programu samozřejmě rozhodne týmové vedení,“ upřesňuje Aru. Mělo by se tak stát do konce listopadu. V úvahu jistě připadá varianta: pro Giro lídrem Aru s podporou Nibaliho a na Tour lídrem Nibali s podporou Aru – spekuluje web CyclingNews. Tahle kombinace se však může jevit značně riskatní, vzhledem k tomu, že prioritou Quintany pro sezonu 2015 je Tour de France a také se dá předpokládat, že Chris Froome se vrátí na „místo činu“ v plné formě. Na Giro se naopak soustředí Alberto Contador…

Jisté je, že Vincenzo Nibali je navzdory svému sicilskému původu a ostrým nástupům v kopcích uvážlivý závodník a dobrý počtář. Ačkoli nesleduje prý své údaje na „budíku“ tak často jako Chris Froome, netajil se před letošní Tour de France skutečností, že se připravoval právě podle wattů keňského Brita. Skoro se zdá, že mentalitou by Nibali docela dobře zapadl do „počtářského“ týmu Sky. K prvenstvím na Vueltě 2010, Giru 2013 i Tour 2014 došel Nibali díky výtečně promyšlené a propočtené přípravě. V každém případě bude velmi zajímavé sledovat, pro jakou variantu se vedení Astany rozhodne. 

-MS-    Foto: archív