Vítěz nejslavnější kostkové klasiky z roku 1999 – Andrea Tafi – by na jaře rád okusil start závodu v Compiégne a ještě raději i jeho cíl na velodromu v Roubaix. Cyklista z Toskánska při svém vítězství reprezentoval stáj Mapei – předchůdce dnešního QuickStepu. Tafiho nápad logicky směřoval nejprve k Patricku Leféverovi, ale šéf belgické formace mu doporučil, aby se raději poohlédl jinde.

Tady se to stalo…

„Potkali jsme se na sponzorské akci, – při oslavě dvaceti roků spolupráce s Latexco. Když nám řekl o svém nápadu, všichni jsme se ho zeptali, jestli nemá horečku, nebo se úplně nezbláznil,“ nebere si servítky Lefévere. Tafi se však svého plánu nevzdává. „Vím, že to vypadá šíleně, ale mám teď stejně silnou motivaci jako před dvaceti roky. Můj nápad se nezrodil jen tak – ročně najezdím na kole 18 tisíc kilometrů a vážím 79 kilo. Pořád ještě mi padne můj italský mistrovský dres z roku 1998,“ vysvětluje jezdec s přezdívkou Gladiátor.

Andrea Tafi na trati Paříž-Roubaix v roce 1999, kdy zvítězil.

„Nejde jen o to objet trasu závodu Paříž – Roubaix. Andrea o sobě připravuje dokument k výročí svého vítězství a tenhle nápad je jeho součástí. Je to především komerční záležitost. V našem týmu je ale velká tlačenice dostat se do sedmičlenné sestavy. Nehodlám investovat jedno místo jen kvůli publicitě. Doufám, že Andrea najde do závodu jinou cestu,“ věří Lefévere. „Paříž – Roubaix jsem jel třináctkrát. Jednou jsem zvítězil, jednou dojel druhý i třetí. Vždycky jsem dojel do cíle. Myslím, že bych za tenhle závod mohl dostat doktorát. Vím, že se cyklistika změnila a s ní i Roubaix. Nebyla by to procházka parkem, ale je to pro mě výzva,“ říká Tafi.

Nejslavnější okamžik kariéry Andrea Tafiho.

 Pro start v závodě World Tour je podmínkou stát se součástí pravidelných dopingových kontrol a systému biologických pasů po dobu nejméně šesti měsíců. „Už jsem o to požádal UCI a všechno by mělo být OK. Sedm týmů dostalo na Paříž – Roubaix divokou kartu. Kontaktoval jsem některé italské a belgické stáje a v některých z nich jsem se setkal s pochopením,“ doplňuje dvaapadesátiletý Tafi a dodává: „Je to můj sen a chci dostat šanci.“

Tafiho doprovodili v roce 1999 na stupně vítězů jeho týmoví kolegové Peeters a Steels.

Andrea Tafi absolvoval Paříž – Roubaix naposledy v roce 2005. V dresu týmu Sauniér-Duval dojel na 42. místě. Divokou kartu na 117. ročník Paříž – Roubaix (14. dubna) dostanou týmy Vérandas Willems-Crelan, Direct Energie, Cofidis, Fortuneo-Samsic, Delko Marseille Provence KTM, Vital Concept a WB Aqua Protect Veranclassic. „Pro menší týmy může být Tafiho start v závodě zajímavě spojený s nadstandardní publicitou,“ myslí si Patrick Lefévere.

-MS- Foto: archív