Dvě slyšení u CIRC (Cycling Independent Reform Commission – Cyklistická nezávislá reformní komise) má za sebou Lance Armstrong. „Odpověděl jsem na všechny otázky, které mi položili, ale slíbil jsem, že detaily našich rozhovorů zůstanou mezi námi,“ sdělil Lance Armstrong stanici BBC. Přesto se vyjádřil k řadě okolností své kariéry mimořádně otevřeně. „Pokud bych se znovu ocitl v situaci roku 1995 za stejných okolností, zvolil bych pravděpodobně totožné prostředky jako tehdy,“ přiznal Armstrong. „Když se vrátíme zpět do roku 1995, je nám to všem tehdejším závodníkům líto. A víte, čeho je nám líto? Toho, že jsme byli vrženi na špatné místo v nešťastné době. Moc rádi bychom závodili muž proti muži na chleba s vodou, ale to tehdy nebylo možné. Je nám líto, že jsme se dostali na špatné místo,“ vysvětlil Armstrong své stanovisko ke své dopingové minulosti v rozhovoru pro BBC.

„Pokud bych závodil v roce 2015, nedopoval bych, protože to není nutné. Ale před dvaceti roky byl doping všude přítomný. Viděl jsem, jak se Armstrong a Ullrich.dopuje kolem čím dál víc. Viděl jsem vzestup celé cyklistiky. A prosperita cyklistického průmyslu letěla strmě nahoru. Trek v roce 1995 prodal kola za 100 milionů dolarů, o deset let později z toho byla miliarda. Chtěli by všichni ti lidé po nás jiné rozhodnutí? Takové, které by popularitu cyklistiky vrátilo zpátky? Nemyslím si, že by kdokoli z těch lidí odpověděl ano,“ říká Armstrong.

„Lidé z USADA by vám nejspíš řekli, že Armstrong dostal stejnou příležitost jako ostatní závodníci té generace. George Hincapie, Dave Zabriskie, Christian Vande Velde nebo Tom Danielson – ti všichni by vám řekli, jak to probíhalo: Nebudete potrestáni, pokud řeknete to, co chceme slyšet. Já jsem takovou nabídku nikdy nedostal. Myslím si, že nikdo z naší generace nezažil federálního agenta stojícího dveřmi, jak vytahuje odznak a bouchačku a říká vám: Teď odpovíte na naše otázky,“ naznačuje Armstrong rozdílný přístup federálních úřadů při vyšetřování dopingové minulosti stáje U.S. Postal Service.

Další podrobnosti z rozhovoru s Lancem Armstrongem najdete v zítřejším vydání PelotonSportu.

-MS-     Foto: archív