Podle někdejšího manažera Johana Bruyneela, který přivedl Lance Armstronga k sedmi prvenstvím v Tour de France, neexistoval v jejich týmu US Postal Service o nic extenzivnější dopingový program než v jiných profesionálních stájích té doby. Armstrong byl v každém případě nejlepším cyklistou své generace, nechal se nedávno slyšet bývalý belgický manažer.

Johan Bruyneel nesmí působit v organizované cyklistice podobně jako Lance Armstrong, kterému byla v roce 2012 odebrána všechna prvenství v Tour z let 1999 – 2005. „Hlavní strůjce nejsofistikovanějšího dopingového programu v historii sportu“ pak dostal trest v roce 2014. Nejprve na 10 roků, ale WADA se odvolala k Arbitrážnímu soudu pro sport a pro Bruyneela dosáhla doživotní sankci.

Lance nikdy nepodnikal nic rozsáhlejšího než jeho soupeři Ullrich, Basso, Mayo nebo Hamilton. Dokonce bych řekl, že toho dělal méně než oni. Problém je, že USADA tvrdila, že jsme zorganizovali největší dopingový program v historii sportu. To je ale úplná hovadina! Vzpomeňte si na Rusko a NDR,“ připoměl Bruyneel v nedávném rozhovoru pro Eurosport. „Lance úmyslně démonizovali. To se zařídí docela snadno, ale je těžké to pak změnit. Je v tom spousta pokrytectví,“ rozvinul myšlenku Bruyneel. „Každý šampion byl v historii cyklistiky vždycky největší postavou své generace. S dopingem, nebo bez dopingu. A Lance není výjimkou. Řekněte mi, co se v cyklistice změnilo po Lancovi? Nic,“ dodal letos šestapadesátiletý Belgičan.

Bruyneel přiznává, že by se do cyklistického dění rád vrátil, ale uvědomuje si, že Lance Armstrong a také on jsou stále vnímáni jako v cyklistice nežádoucí. „Pořád mám spoustu přátel, ale vím, že pokud se objevím někde na závodech, nebudou se ke mně raději znát,“ vnímá Bruyneel svou situaci realisticky. Za největší překážku v „rehabilitaci“ Lance Armstronga a také sebe považuje šéfa Tour de France – Christiana Prudhomma a prezidenta UCI – Davida Lappartienta.

MS Foto: archiv