Není to vtip, ani apríl. Lance Armstrong dostal nabídku znovu se vrátit na trasu Tour de France. Letos v červenci by měl absolvovat všech 3344 kilometrů! Plánuje se charitativní jízda, jejíž peloton vyrazí na trať oficiální Tour den před každou etapou. K účasti vybídl Lance Armstronga někdejší fotbalista Geoff Thomas, který před časem překonal leukemii. „Příběh Lance Armstronga mě inspiroval. Jeho kniha „It´s not about the Bike“ mi pomohla v boji s nemocí,“ vysvětlil Geoff Thomas listu pohnutky k realizaci charitativní jízdy v rozhovoru pro list The Daily Mail.

Padesátiletý záložník z Manchesteru odehrál devět reprezentačních utkání v dresu Anglie v letech 1991 – 1992. V roce 2003 muGeoff Thomas v dobách profesionální kariéry fotbalisty. diagnostikonali leukemii. Thomas nemoc porazil a o dva roky později se vydal na trasu Tour de France. V roce 2005 absolvoval všech 21 etap několik dní před samotnou Tour. O své kariéře, nemoci, uzdravení a roli sportu ve svém dalším životě napsal v roce 2008 knihu „Riding through the Storm“ – Jízda bouří.

Geoff Thomas se cyklistice stále věnuje a plánuje návrat na trasu Tour de France. Lance Armstrong účast na akci zatím nepotvrdil. Oba bývalí profesionální sportovci se však už osobně potkali. Thomas suspendovaného cyklistu navštívil u něho doma v Texasu a tvrdí: „Přesvědčil jsem ho, aby se do akce zapojil!“ Někdejší fotbalista si je vědom, že „jeho Tour de France“ vzbudí případnou účastí Lance Armstonga nevoli u sportovních orgánů, ale zcela jistě se akce setká s velkou publicitou. „Nehodlám Lance Armstronga obhajovat, ani ho nechci představovat jako oběť. Udělal chyby a platí za ně. Naše jízda není o cyklistice, dopingu nebo UCI. Je o rakovině a záchraně lidských životů,“ vysvětluje Geoff Thomas svůj přístup.

-MS-    Foto: archív