Vítěz Tour de France a olympijský šampion Bradley Wiggins se vzdal účasti na olympijských hrách v Tokiu jako veslař a definitivně uzavřel svou sportovní kariéru. V Londýně mu 1. listopadu vychází kniha, kterou nazval Icons – Ikony. Kromě jiného v ní věnuje kapitolu Lanci Armstrongovi, ve které přiznává: „Armstrong je ikonická postava. Stal se mistrem světa, když mi bylo třináct. Jeho výkon mě inspiroval k cyklistické kariéře.“

„Bydleli jsme tehdy nedaleko Londýna. Sledoval jsem v televizi mistrovství světa v Oslu. Výkon Lance Armstronga mě uchvátil. Druhý den jsem sedl na kolo a myslel si, že jsem Armstrong! Pustil jsem se daleko. Šlapal jsem do pedálů tak dlouho, než mě přicházející tma přinutila vrátit se domů,“ vzpomíná Wiggins ve své knize Icons.

Wiggins začínal se sportem jako veslař. Po skončení cyklistické kariéry vyhlásil nový cíl: olympijské hry v Tokiu na osmě! Jeho ambicí bylo probojovat se do nominace britské posádky, která patří ke světové špičce. Na letošním světovém šampionátu v Plovdivu získala bronzovou medaili. V závěru loňského roku absolvoval sedmatřicetiletý Wiggins první a zároveň poslední ostrý test výkonnosti – na „indoor“ mistrovství UK – na veslařském trenažéru. Na úvod si stanovil cíl zajet na závodní trati 2000 m čas 6:02. Výkonem 6:22,5 zaostal za očekáváním. Pro ilustraci: Britský šampion zajel 5:48 min. Mistrem světa v jízdě na trenažeru se letos v únoru stal Jakub Podrazil časem 5:44,8. Wigginsův výkon stačil na britském šampionátu na 21. místo. Vzhledem k dlouhé přestávce, kdy se věnoval jinému sportu a také vzhledem k věku, to je výkon úctyhodný, ale přece jenom pouze na hranici amatérského a profesionálního veslování. Například autor těchto řádek se před časem stal veteránským mistrem ČR v kategorii 40+ časem 6:33. Bradley Wiggins pochopil, že si stanovil nereálný cíl a pustil se raději do psaní knihy …

Bradley Wiggins ukončil cyklistickou kariéru v roce 2016 na olympijských hrách v Riu jako člen vítězného stíhacího týmu dráhařů a získal svou pátou zlatou medailí. Ve své knize přiznává, že se od té doby změnil. Před časem použil v jednom rozhovoru v souvislosti s Armstrongem slova „lying bastard“ – prolhaný bastard. „Před pěti lety jsem byl něco jako robot. Kontrolovaný PR lidmi týmu Sky. Nemohl jsem vlastně používat svůj vlastní mozek,“ tvrdí dnes Wiggins. Jeho vztah k Armstrongovi a k cyklistice obecně se změnil. „Vidím teď věci mnohem víc z lidské stránky. Lance zaplatil za své chyby velkou cenu. Ano, cyklistika v té době utrpěla, ale on nebyl jediný, kdo k tomu přispěl. Odnesl to však zdaleka nejvíc. Neměří se stejným metrem,“ upozorňuje Wiggins.

Jaký je dnes vztah Wigginse k Armstrongovi? „Neříkám, že je Lance ikonou ve smyslu hrdiny. Hrdina by byl příliš silný výraz, ale ikonickou postavou ve smyslu věhlasu určitě je. V dobrém i špatném. Nemohu na něho změnit názor jen kvůli některým věcem. Když mi bylo třináct, změnil mi celý další život. Dal jsem se na dráhu cyklisty. Nikdy nezapomenu na ten pocit svobody, když jsem tenkrát vyjel na kole, celý svět za zády a nechal se inspirovat,“ píše Wiggins ve své nové knize.
Text: Manfred Strnad Foto: IN