Vítězná sestava Tour de France 1999 se měla po patnácti letech sejít tuto sobotu v Greenville v Jižní Karolíně, kde Geroge Hincapie pořádá akci typu Gran Fondo – masovou cyklistickou jízdu s individuálním měřením časů pomocí čipů. Nejde tedy o klasický závod, přesto se USA Cycling – organizace zastřešující cyklistiku v USA – rozhodla zakázat Lanci Armstrongovi účast. Z týmu US Postal Service, v jehož barvách získal Armstrong v roce 1999 první ze sedmi prvenství na Tour de France, přijali Hincapieho pozvání ještě Christian Vande Velde a Kevin Livingston. Kromě nich se Gran Fonda zúčastní i aktivní závodníci – například Tejay van Garderen.

Lance Armstrong se již nikdy nesmí postavit na start žádného oficiálního závodu. Patří do této sféry i Gran Fondo? Touto otázkou se Hincapie a Armstrong.zabývali činovníci USA Cycling a po poradě s UCI i Americkou Antidopingovou agenturou se dnes rozhodli sobotní Armstongovu účast ve „vzpomínkové jízdě“ zakázat. Pokud se však Armstrong rozhodne Gran Fonda zúčastnit, nikdo mu v tom nemůže efektivně zabránit a Hincapieho společnosti, která akci pořádá, dokonce ani nehrozí ze strany USA Cycling žádné sankce. Gran Fondo je považované za nesoutěžní akci a proto nejsou k účasti povinné licence. USA Cycling přesto vydává jednodenní licence, ale pouze „dobrovolníkům“, kteří pak mají díky licenci nárok na případnou lékařskou pomoc.

Své důvody k účasti vysvětluje Tejay van Garderen: „S Georgem jsem absolvoval Tour de France v roce 2012. Hodně jsem toho s ním prožil. Nemůžete se otočit k někomu zády kvůli něčemu, co se stalo před deseti roky. Bylo pro mě frustrující dozvídat se podrobnosti o cyklistice té doby, ale postupně jsem je ve své mysli zpracoval. Jednou mi Thor Hushovd řekl v souvislosti s Lancem – Kdybych měl někoho v rodině, nebo blízkého přítele, který spáchal zločin a šel potom do vězení, neobhajoval bych jeho čin, ale přesto bych ho chodil do toho vězení navštěvovat. Myslím, že pozitivní přístup v této věci je nezapomenout na to, co se v cyklistice dělo, ale odpustit a jít dál. Tito lidé jsou lidské bytosti. Lance žije v Aspenu nedaleko mě. Občas spolu vyjedeme na trénink. Někdy mi pomáhá – absolvuju trénink za jeho motorkou. Vím, že pořád miluje sport. Nemyslím si, že je tak zlý, jak ho popisují všechny ty knížky a filmy, které se v poslední době vyrojily.“

Z týmu US Postal Service 1999 se Gran Fonda nezúčastní bývalí závodníci stáje, kteří svědčili v případu „LA“ – Levi Leipheimer, Frankie Andreu, Jonathan Vaughters a Tyler Hamilton.

PelotonSport připravuje ukázky z knihy: George Hincapie – The Loyal Lieutenant

První část vyjde v pondělí 27. října.

Manfred Strnad     Foto: archív