Vysoce ambiciozní Fabio Aru se netají přáním vyhrát Giro d´Italia 2015. Do cesty  se mu nejspíš nepostaví týmový kolega Vincenzo Nibali, ale při realizaci svého plánu bude muset i tak odvalit velké „balvany“. Nejtěžší z nich se jmenuje Alberto Contador. Cesta za vítězstvím vede právě přes navýšení výkonnosti nad úroveň mnohonásobného vítěze závodů Grand Tours. Nejen v horských etapách, kde se cítí silný, ale hlavně v časovce. V této disciplíně Aru za Contadorem zatím zaostává. Pořadatelé příštího Gira připravili 59 km dlouhou individuální časovku mezi Trevisem a Valdobbiadene. „Musím se v jízdě na čas zlepšit, protože bude pro celkový výsledek Gira rozhodující,“ uvědomuje si Aru, který už absolvoval testy ve větrném tunelu s novým modelem Specialized Shiv.

Aru už dokáže účinně vzdorovat Contadorově „cukatůře“ nástupů v horách. Zvládne série zrychlení na 600 wattech a k novému nástupu mu Astana při časovce. údajně stačí devadesát vteřin odpočinku v pomalejším tempu. Aru se typologicky Contadorovi podobá, ale do kvalitního časovkářského tempa zatím nedozrál. „Je zřejmé, že Fabio nemůže odkládat specifickou časovkářskou přípravu. Už teď má jeden den v každém týdnu vyhrazený pro jízdu na časovkářském kole. A nejedná se o lehkou projížďku ve dni volna, ale skutečně cílený trénink,“ řekl Maurizio Mazzoleni, kouč stáje Astana, listu Gazzetta dello Sport. „Našli jsme vhodný okruh v Briaze nedaleko jeho bydliště, kde může absolvovat intervaly v ostrém tempu i za motorovým vodičem,“ dodal trenér. 

„Fabia čekají i tréninky na dráze v Alicante v průběhu tréninkového kempu počátkem prosince. Data pak porovnáme s těmi, které máme k dispozici z větrného tunelu v Kalifornii, kde se už testovalo se Specializedem. Fabio je stále mladý a má potenciál ke zlepšení. On se ostatně už zlepšuje – vidíme to na datech z časovek na Giru 2013 a 2014 a také z Vuelty,“ upozorňuje Mazzoleni. „Rezervy jsou ovšem stále všude – v aerodynamické pozici, ve specifické svalové síle i v jízdě při submaximálních intenzitách,“ dodává kouč.

Aru se vrátil do Evropy z „prázdninového“ pobytu v Mexiku, Dominikánské republice a na Kubě, kde po sezoně nejen odpočíval. „Hned vedle v hotelu bydlel Martinelli a dával pozor, abych moc nepřibal,“ vtipkoval Aru po návratu. „Pár kilo navíc mám, ale není to nic zásadního. Na kole jsem trénoval venku i když pršelo. Nemám totiž rád šlapání na válcích,“ řekl Aru na úvod soustředění v toskánských lázních Montecatini, kde právě začíná najíždět objemy. Sezonu má zahájit na Tour of Oman, pokračovat etapákem Paříž-Nice a před jarními klasikami Valonský šíp a Liege-Bastogne-Liege namnoží červené krvinky při vysokohorském soustředění. Pokud by před Girem potřeboval více závodních dní, v úvahu připadá ještě jeho účast na Giro del Trentino, případě etapy Okolo Baskicka.

-MS-   Foto: Astana Pro Team