Jedinou vteřinku k dobru využil Fabio Aru ze dvou těžkých víkendových etap Gira v souboji s Alberto Contadorem o růžový dres lídra závodu. Zraněný Contador válčil v 8. a 9. etapě neuvěřitelně srdnatě. S vykloubným ramenem překvapivně předváděl v dlouhých stoupáních svou tradiční jízdu vstoje. „Nedělní etapa pro mě znamenala neobvyklou zkušenost. V závěru na mě Aru získal vteřinu, ale je to jen jedna vteřina v celém dlouhém Giru a nedělá mi starosti,“ objasnil Alberto Contador po nedělní 215 km dlouhé etapě.
Devátou etapu z Beneventa do San Giorga del Sannia vyhrál sedmatřicetiletý Paolo Tiralongo ze stáje Astana. „Je krásné zakončit víkend etapovým prvenstvím na Giru. Teď se soustředím na práci pro Fabia Aru,“ poznamenal vítěz. Jeho týmový lídr zaostává v průběžné klasifikaci na Contadorem o tři vteřiny, Richie Porte stále ztráci 22 vteřin. Trojice spolufavoritů si pochvalovala skutečnost, že se jim znovu podařilo navýšit náskok na Rigoberta Urana, z jehož časovkářských schopností mají evidentně respekt. Uran nyní na osmé průběžné pozici ztráci 2:10 min. Dlouhá časovka na 59,2 km je na programu příští sobotu. „První týden mi nevyšel podle představ, ale necítil jsem se dobře kvůli nevolnosti. Těším se na odpočinek volného pondělí a věřím, že druhý týden bude lepší. Nejtěžší etapy jsou stále ještě před námi,“ upozorňuje lídr stáje Etixx-QuickStep.
Na volný den se těší také Alberto Contador. „Důležité je, že se den ode dne cítím lépe. Ve volném dni mi pomůže fyzioterapeut, abych byl v dalším průběhu Gira schopný jet aktivněji než dosud. Zranění mě donutilo k poněkud konzervativní jízdě, ale jsem velmi spokojený, že jsem i po těžkém víkendu udržel vedení,“ pochvaloval si Contador. Jeho týmový kolega Roman Kreuziger dnes dojel do cíle společně s Leopoldem Königem o 1:43 min. za Tiralongem a 47 vteřin za Aruem. V průběžném pořadí ztrácí Kreuziger na 6. místě 1:46 min., König je zatím jedenáctý o 2:30 min. za Contadorem.
-Red- Foto: Tinkoff Sport