Jedinou vteřinku k dobru využil Fabio Aru ze dvou těžkých víkendových etap Gira v souboji s Alberto Contadorem o růžový dres lídra závodu. Zraněný Contador válčil v 8. a 9. etapě  neuvěřitelně srdnatě. S vykloubným ramenem překvapivně předváděl v dlouhých stoupáních svou tradiční jízdu vstoje. „Nedělní etapa pro mě znamenala neobvyklou zkušenost. V závěru na mě Aru získal vteřinu, ale je to jen jedna vteřina v celém dlouhém Giru a nedělá mi starosti,“ objasnil Alberto Contador po nedělní 215 km dlouhé etapě.

Devátou etapu z Beneventa do San Giorga del Sannia vyhrál sedmatřicetiletý Paolo Tiralongo ze stáje Astana. „Je krásné zakončit víkend Contador a Porte.etapovým prvenstvím na Giru. Teď se soustředím na práci pro Fabia Aru,“ poznamenal vítěz. Jeho týmový lídr zaostává v průběžné klasifikaci na Contadorem o tři vteřiny, Richie Porte stále ztráci 22 vteřin. Trojice spolufavoritů si pochvalovala skutečnost, že se jim znovu podařilo navýšit náskok na Rigoberta Urana, z jehož časovkářských schopností mají evidentně respekt. Uran nyní na osmé průběžné pozici ztráci 2:10 min. Dlouhá časovka na 59,2 km je na programu příští sobotu. „První týden mi nevyšel podle představ, ale necítil jsem se dobře kvůli nevolnosti. Těším se na odpočinek volného pondělí a věřím, že druhý týden bude lepší. Nejtěžší etapy jsou stále ještě před námi,“ upozorňuje lídr stáje Etixx-QuickStep.

Contador. Na volný den se těší také Alberto Contador. „Důležité je, že se den ode dne cítím lépe. Ve volném dni mi pomůže fyzioterapeut, abych byl v dalším průběhu Gira schopný jet aktivněji než dosud. Zranění mě donutilo k poněkud konzervativní jízdě, ale jsem velmi spokojený, že jsem i po těžkém víkendu udržel vedení,“ pochvaloval si Contador. Jeho týmový kolega Roman Kreuziger dnes dojel do cíle společně s Leopoldem Königem o 1:43 min. za Tiralongem a 47 vteřin za Aruem. V průběžném pořadí ztrácí Kreuziger na 6. místě 1:46 min., König je zatím jedenáctý o 2:30 min. za Contadorem.

-Red-    Foto: Tinkoff Sport