Italský deník Gazzetta dello Sport dnes zveřejnil jména 38 závodníků, kteří spolupracovali s dr. Michellem Ferrarim, jemuž byl v Itálii udělen zákaz činnosti ve sportovní oblasti v roce 2002. Trest pro dr. Ferrariho nabyl globálních rozměrů s doživotní působností v roce 2012 na základě vyšetřování Lance Armstronga americkou antidopingovou agenturou USADA. Další vyšetřování činnosti dr. Ferrariho v širokých souvislostech a návaznosti na jeho působení ve světové cyklistice vedla policie v Padově od roku 2010 do minulého týdne. Výsledkem je spis o 550 stranách. Ze 38 cyklistů je 20 Italů a 17 bývalých nebo současných jezdců stáje Astana, která dnes se zpožděním získala licenci World Tour.

Italský sportovní deník mj. zdůrazňuje extrémně blízký vztah Alexandera Vinokurova s dr. Ferrarim prostřednictvím Stefana Ferrariho – syna lékaře, roční platby 50 000 euro, které Ferrarimu posílal Denis Menčov (vítěz Gira 2009) a také kontakty Romana Kreuzigera s italským doktorem ještě v roce 2011. Český závodník vždy tvrdil, že s dr. Ferrarim konzultoval pouze trénink a spolupráce skončila v roce 2007.

Jména 38 závodníků obviněných ze spolupráce s dr. Ferrarim: Leonardo Bertagnolli, Simone Boifava, Diego Caccia, Enrico Franzoi, Marco Frapporti, Omar Lombardi, Fabrizio Macchi, Marco Marcato, Andrea Masciarelli, Francesco Masciarelli, Simone Masciarelli, Daniele Pietropolli, Morris Possoni, Filippo Pozzato, Alessandro Proni, Michele Scarponi, Francesco Tizza, Giovanni Visconti, Ricardo Pichetta, Andrea Vaccher, Mauricio Ardila, Vladimir Bileka, Borut Bozic, Maxim Gourov, Vladimir Gusev, Valentin Iglinskij, Sergei Ivanov, Vladimir Karpets, Aleksander Kolobnev, Dimitri Kozontchuk, Roman Kreuziger, Denis Menčov, Evgenij Petrov, Jaroslav Popovyč, José Joaquin Rojas, Ivan Rovny, Egor Silin, Alexander Vinokurov.

-Red-    Foto: archív