Kazašská Astana patří k nejúspěšnějším profesionálním týmům kategorie World Tour posledních let. A vždy se zdálo, že také k nejbohatším díky mimořádné podpoře vlády Kazachstánu, pro kterou cyklistický tým znamenal cenné zviditelnění ambiciózní země ve střední Asii. Jenže vládní finanční „injekce“ skončily. Od počátku sezony 2018 nedostali jezdci ani realizační tým smlouvou zaručené výplaty. Podle informací severu CN přiznal generální manažer Alexander Vinokurov v interview pro kazašský web Vesti.kz, že tým momentálně funguje jen díky finanční rezervě z minulosti.

Dres Astany v minulosti oblékaly hvězdy jako Alberto Contador, Lance Armstrong a také Vincenzo Nibali, Roman Kreuziger nebo Fabio Aru. V současnosti je na soupisce týmu 30 jezdců, mezi něž patří například Jakob Fuglsang, Oscar Gatto, Tanel Kangert, Moreno Moser, Luis Leon Sanchez a také Jan Hirt, který angažmá ve stáji World Tour získal díky 12. místu na loňském Giru. Tehdy závodil za polskou „druhodivizní“ stáj CCC. Navzdory finančním potížím vykročila Astana do sezony 2018 impozatně – vítězstvím Alexeje Lucenka v celkové klasifikaci Tour of Oman, přičemž etapových úspěchů tam dosáhli také Miguel Angel Lopez a Magnus Cort. Cyklisté Astany momentálně závodí na několika frontách – v Abu Dhabi Tour, Omloop Het Nieuwsblad a v klasice Kuurne-Brusel-Kuurne.

„Situace je kritická. Pod smlouvou máme nejen třicet jezdců, ale také dalších dvacet zaměstnanců týmu – trenéry, lékaře, maséry a také mechaniky. Letenky, ubytování a celá logistika stojí spoustu peněz a platby nemůžeme dlouho odkládat. Pokud se naše finančí zajištění nezlepší, povede to po třinácti letech k zániku týmu,“ upozorňuje Vinokurov.

-MS-     Foto: CN