S náročnou kopcovitou tratí mistrovské časovky si nejlépe poradil Jan Bárta z německého týmu NetApp-Endura a získal v této disciplíně už svůj třetí titul v řadě. S nejmenším odstupem – 32 vteřin – zvládl dva 20kilometrové okruhy u Slavkova Peter Velits. Cyklista stáje BMC ovšem vyhrál slovenský šampionát a tak celkově třetí čas zajistil Petru Vakočovi české stříbro. Závodník věkem stále v kategorii U23 předčil vyrovnanou jízdou v obou kolech  svého týmového kolegu Zdeňka Štybara, který bral bronzovou medaili. Tu loni vybojoval Tomáš Okrouhlický ze Sparty – letos za medailí zaostal o 29 vteřin. Pokud vezmeme v úvahu tréninkové podmínky a závodní příležitosti jeho dnes rychlejších soupeřů, je třeba konstatovat, že jeho čtvrté místo nese pečeť mimořádné sportovní kvality.

Pořadí mistrovské časovky výrazně ovlivnil defekt elektronické přehazovačky Leopolda Königa, který na mezičase po 10ti kilometrech mířil Petr Vakoč. za mistrovskou medailí – závod kvůli závadě ovšem nedokončil. Petra Vakoče také postihl v polovině 1. okruhu defekt – kvůli závadě páčky přesmykače musel jízdu přerušit a pokračovat na náhradním kole. „Závod jsem rozjel dobře, ale pak jsem se dostal kvůli výměně kola z tempa. Trvalo mi několik kilometrů, než jsem zase „nahodil“ svůj optimální rytmus,“ popsal mladý závodník týmu OmegaPhrama-QuickStep úvod mistrovské časovky. Před závodem odhadoval svůj výsledek kolem pátého místa. „O vítězi nebylo pochyb, očekával jsem i výborný výkon Velitse, ale rozhodně jsem nečekal, že se mi podaří porazit Zdeňka,“ přiznal spokojený majitel mistrovského stříbra. Pocit ze zisku titulu už sice zná, ale medaile ze závodu Elite přece jenom převažuje dřívější úspěchy v kategorii „U23“. „Určitě jsem dnes dosáhl zatím největšího úspěchu ze všech svých účastí na domácích šampionátech. Konkurence je v elitě samozřejmě o mnoho větší,“ uvědomuje si Petr Vakoč.

Časovku absolvoval na speciálu značky Specialized, který je totožný se strojem, jaký používá Tony Martin. „Rozdíl je jen v tom, že jeho posed ladili technici v aerodynamickém tunelu v Kalifornii, kdežto ten můj je naladěný v Evropě podle metodiky Body Geometry,“ objasňuje závodník, který letos v červenci oslaví teprve dvaadvacáté narozeniny. Podle skvělého výsledku, kterého dnes Petr ve Slavkově dosáhl, se zdá, že „BG“ úplně dostačuje… Přestože dnes dokázal porazit Zdeňka Štybara, nebude mít v neděli problém mu pomoci ve 192 km dlouhém závodě s hromadným startem. „Zítra se lehce projedu – přibližně dvě hodiny a půl. V sobotu dvě hodinky, ale do tréninku už zařadím nějaké úseky na rozjetí před nedělním mistrovským závodem,“ má jasno o nejbližším programu talentovaný silničář, kterému sedí především kopcovité tratě. A taková na společný česko-slovenský peloton v neděli čeká…

Jan Bárta. Výsledky časovky MČR: Elite: Výsledky: 1. Bárta (NetApp-Endura) 55:38, 2. Vakoč +1:33, 3. Štybar (oba Omega Pharma-Quickstep) +2:04, 4. Okrouhlický (Sparta) +2:33, 5. Hirt (Etixx) +3:06, 6. Kadlec (Dukla Praha) +3:28.SR: 1. P. Velits (BMC)  +32, 2. Kováč +2:43.

U23: 1. Dvorský (Bauknecht-Author) 59:43, 2. 2. Schlegel (Favorit Brno) +1, 3. Zechmeister (Bauknecht-Author) +5.

Ženy (20 km): 1. Sáblíková (Nowis Team) 31:26,4, 2. Šulcová (Ghost Rubena Racing) +1:43,3, 3. A. Drahotová (CTP Šimůnek) +2:57,4, 4. Neckářová (Alltraining.cz) +3:17,1, 5. Malariková (KHC Kaktus bike) +3:21,3, 6. Keseg Stevková (Outsiterz) +3:22,1. Junioři (20,0 km): 1. Ťoupalík (Cyklo Team Tábor) 28:43,0, 2. Lehký (Kooperativa SG Jablonec) +1:24,0, 3. Pezlar (Kovo Praha) +1:28,0. Juniorky (20 km): 1. Nosková 34:53,8, 2. Bajgerová (obě Kooperativa SG Jablonec) +29,7, 3. Planičková (Tufo Prostějov) +31,7.

-MS-  Foto: OPQS/Tim de Waele, Pavel Myška a archív