Napínavý etapák do posledního metru! Takový byl 72. ročník Paris-Nice, ve kterém se až na cílové čáře závěrečné etapy rozhodovalo o umístění na stupních vítězů. Zdeněk Štybar neudržel třetí místo, když mu k tomu chybělo udržet se vedoucí skupiny ještě 500 metrů, které zbývaly na vrchol posledního stoupání závodu. Štybar sbíral bonifikační vteřiny na spurtech v souboji o podium s Rojasem, ale síly mu pak možná chyběly v kopci. Španěl Rojas se na stupně vítězů nakonec neprobojoval. Nestačilo mu k tomu ani druhé místo v etapě.  V celkovém pořadí ho o vteřinu přeskočil francouzský šampion Arthur Vichot, když zaspurtoval na Promenade des Anglais ze všech nejrychleji.

„Je skvělé vyhrát v dresu s trikolorou právě tady,“ radoval se Vichot. V závěrečných stovkách metrů se vyhnul hromadnému pádu, který postihl také mistra světa Ruie Costu. Naštěstí v ochranné zóně a Costa po dlouhém ležení na silnici své druhé místo v celkovém pořadí neztratil. „Paris-Nice je velký závod a v takových nervozita často způsobí pády. Musíte být v čele, abyste se jim vyhnuli,“ zná recept Vichot.

Zdeněk Štybar klesl ze třetí pozice v průběžném pořadí na konečnou patnáctou příčku. Vypadá to jako dramatický pád, ale vzhledem k Štybar v 8. etapě Paris-Nice.vyrovnanosti závodu, ve kterém rozhodovaly vteřiny, k tomu stačila jedna slabší chvilka nedaleko vrcholu posledního kopce nad Nice. Zdeněk už včera naznačil, že je hodně unavený. Ve sjezdu a posléze na rovině už nemohl dostihnout vpředu letící skupinu. Z té „jeho“ nechtěl nikdo střídat včetně vezoucího se Nibaliho a tak dovezl Zdeněk Štybar na svých zádech početnou skupinu do cíle sám. „Věděl jsem, že to nebude jednoduchý, ale věřil jsem, že to dám. Začalo to dobře, na prvním sprintu jsem získal vteřinu k dobru a měl jsem na Rojase náskok 2 vteřin,“ líči Štybar na svých internetových stránkách.

Jeli jsme celkem přes pět kopců. Na tom předposledním jsem měl potíže udržet se s nejlepšími, ale říkal jsem si, že ten poslední kopec dlouhý 4,5 kilometru už musím přejet. Ráno jsem si byl celý finální okruh projet autem, abych nic nepodcenil. Na poslední kopec Col d´Éze jsem najel z třetí pozice a věřil jsem si. Bohužel jsem odpadl 500 metrů pod vrcholem a už nebyla šance to dojet. Je to strašné zklamání, řekl Zdeněk. „Kluci z týmu se mnou vydrželi co nejdéle a pomáhali, jak mohli. Mrzí mě, že jsem to nedotáhl do konce, ale určitě jsem se zase hodně naučil. Příští závod pro mě bude Milán-San Remo a budu se na něj chystat na Mallorce,“ prozrazuje Štyby.

Zdeněk Štybar v cíli Paris-Nice.Výsledky 8. etapy (128 km): 1. Vichot (Fr., FDJ.fr) 3:06:56, 2. Rojas Gil (Šp., Movistar), 3. Gautier (Fr., Europcar), 4. Caruso (It. Cannondale), 5. Kelderman (Niz., Belkin), 6. F. Schleck (Lux., Trek), 7. Slagter (Niz., Garmin-Sharp), 8. Betancur (Kol., AG2R), 9. Bennett (N.Z., Cannondale), 10. Sepulveda (Arg., Bretagne), 11. P. Velits (Sl., BMC) vš. stejný čas, … 23. Štybar (Cz., OPQS), 26. Nibali (It., Astana), 30. Jungels (Lux., Trek), 31. Niemiec (Pol., Lampre-Merida) vš. +1:08.

Paris-Nice celkově: 1. Betancur (Kol., AG2R), 2. Costa (Por., Lampre-Merida) +14, 3. Vichot (Fr., FDJ.fr) +20, 4. Rojas Gil (Šp., Movistar) +21, 5. Fuglsang (Dán., Astana) +29, 6. Gautier (Fr., Europcar) +31, 7. Denifl (Rak., IAM) +35, 8. Spilak (Slo., Kaťuša) +36, 9. P. Velits (Sl., BMC) +39, 10. Gallopin (Fr., Lotto-Belisol) +41, … 15. Štybar (Cz., OPQS) +1:33, 17. Bakelants (Bel., OPQS) +1:57, 18. Jungels (Lux., Trek) +2:05, 21. Nibali (It., Astana) +2:17.

-Red-   Foto: Paris-Nice/ASO a OPQS/Tim de Waele