Jaroslave, kde se vzal nápad vyzkoušet triatlon?

Víceméně jsem uvažoval už delší dobu, že si po cyklistické kariéře dám Ironman. Jenže příprava na tak dlouhý závod zabere ještě víc času, než trénink bikera. Hledal jsem kratší variantu a logicky zvolil Xterru. Terénní triatlon je už myslím dost známý, registruju ho už dlouho a vím, že se konal na Havaji stejně jako právě Ironman.

Bylo důvodem také to, že XTERRA se jezdí na horském kole a nikoliv na silničním jako olympijský triatlon?

Ano, i to byl důvod mého rozhodnutí. Samozřejmě mám k horskému kolu přirozeně blíž, zároveň i technika běhu mi asi bude víc vyhovovat v terénu. Další věcí je rostoucí popularita i lokace závodů XTERRA. 

Plavání a běh jsou pro vás úplně nové závodní disciplíny. Zejména plavání se těžko učí, když je člověku přes dvacet. 

Momentálně na tom začínám více pracovat. Posledních šest týdnů jsem si spíš zvykal na zařazení plavání a běhu ke kolu. Brzy ten poměr budu muset otočit. Nyní mě čekají první tréninky plavání s “trenérem”. V mládí jsem plaval vcelku dobře a už relativně brzo, plavání jsem zařazoval často do zimní přípravy, tam problém úplně nevidím. Samozřejmě stejně jako u běhu se budu muset věnovat technice a také něco odplavat, abych se posunul na určitou úroveň. Předpokládám, že pro mě bude nejtěžší disciplínou Xterry rozhodně běh. Jako cyklista jsem toho moc nenaběhal. Navíc je to pro mě nepřirozený pohyb, já ani moc nechodím. Bude to výzva. Když jsem začal s běžeckým tréninkem, několik týdnů jsem se posunoval hrozně málo, pak se to zlomilo a časy se začaly lepšit. Mám za sebou i jeden závod – Valachy Man, kde se plavalo dvě stě padesát metrů a na závěr běželo tři a půl kilometru. Potěšilo mě, že jsem vylézal z vody před Petrem Vabrouškem, triatlonovou legendou. Zato v běhu jsem jen zíral, jak ti kluci letí a to jsem si myslel, že běžím docela rychle. Celkově jsem skončil čtvrtý. 

S premiérou jste byl spokojený?

Na to, že jsem se během týdne před závodem vůbec nedostal do vody, a neuběhl ani metr, to celkem šlo.

Předpokládám, že míříte výš. Xterra nabízí stovky závodů po světě, a sedm nejprestižnějších je součástí Světového poháru, mezi něž patří i ten v Prachaticích.  

Jaroslav Kulhavý na MS v Novém Městě na Moravě v roce 2016.
Jaroslav Kulhavý na vedoucí pozici MS v Novém Městě na Moravě v roce 2016, kde vybojoval stříbrnou medaili.

Když jsem se během září rozhodoval co dál, a zjistil, že bez závodů si zatím neumím sám sebe představit, právě závod Světového poháru na domácí půdě přispěl k rozhodnutí zkusit Xterru. Aktuálně mám v plánu Světový pohár (XTERRA World Cup) v Německu, Belgii a samozřejmě první velký cíl bude závod SP v České republice v Prachaticích. K tomu další podniky XTERRA mimo Světový pohár, včetně domácího Evropského Poháru Valachy Man na Bystřičce, který mám víceméně za kopcem. Každopádně nejdůležitější závod pro všechny je mistrovství světa v Molvenu. 

Český podnik Světového poháru v loňském roce přilákal tisíce diváků k tratím díky novému formátu Short Track. Věříte, že i terénní triatlon může jednou zažít diváckou kulisu jako horská kola?

Myslím si, že divácky je to velmi zajímavé. Sledujete z jednoho prostoru kompletní triatlon a také depo, pořád se něco děje. Horská kola zvedla počet diváků až v posledních letech, kde to odstartoval především závod Světového poháru v Novém Městě na Moravě, věřím, že Short Track se k tomu může brzy přiblížit. Navíc se proslýchá, že právě XTERRA Short Track by mohl být jako jeden z ukázkových sportu na Olympijských hrách v Los Angeles.

Jaké si kladete cíle ve své první triatlonové sezóně? A kolik jich celkem plánujete?

Ve svém věku si asi nemůžu plánovat pět let ve Světovém poháru. Po letošní sezoně se rozhodnu, jestli se pustím do další. Uvidí se, jak mi to půjde. Nebyl jsem zvyklý závodit stylem „odpočinek na občerstvovačce s pivem“. Vždycky jsem měl nějaké vyšší ambice. Rád bych minimálně z kola jezdil na úplném čele v jakémkoli závodě, postupně se pak chci posouvat dopředu i v celkovém pořadí. Ambice je do toho dát maximum směrem k Prachaticím a mistrovství světa v Molvenu. 

 Znáte některé budoucí soupeře, domácí nebo i ze světa?

Znám kluky, s kterýma jsem se utkával na horských kolech, Španěla Rubena Ruzafu a Belgičana Sebastiena Carabina, oba jezdí ve světové špičce, z toho mi vychází, že není nereálné se k nim přiblížit.

Kdo Vám radí a pomáhá s triatlonovou přípravou? Přece jen materiál, trénink depa, výběr závodů, strategie, to vše musí být pro vás úplně nové.

Momentálně na tom začínám víc pracovat, posledních šest týdnů jsem si spíš zvykal na zařazení plavání a běhu ke kolu. Brzy ten poměr budu muset otočit. Čekají mě první tréninky plavání s “trenérem”.

Jaroslav Kulhavý na MS v CHampery, kde v roce 2011 získal titul mistra světa v cross country.

Mám za sebou historicky asi tři triatlony. Jinak se často pohybuju mezi triatlonisty, poslední dobou převážně ve Zlíně s kluky z Titan klubu. Roky se znám i s Petrem Vabrouškem, za ním určitě také zajdu pro radu. Jeden z kamarádů je stále aktivní plavec a bývalý olympionik v plavání. O rady asi nouze nebude.

Plánujete dál závodit i na horském kole?

Ohledně horských kol s tím počítám převážně do června, s tím že triatlonová sezona pro mě začíná později. Na jaře plánuju pár mezinárodních závodů a potom jen největší závody u nás, maraton i cross country, včetně Světového poháru v Novém Městě na Moravě.

Text: Manfred Strnad     Foto: Xterra Prachatice a archiv