Olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý a jeho mladší reprezentační kolega Ondřej Cink se těší na diváckou kulisu v závodě Světového poháru, který se uskuteční od 23. do 25. května  v Novém Městě na Moravě. Závodu na Vysočině předcházel o minulém víkendu druhý díl Světového poháru v australském  Cairns, kde se Kulhavý vrátil na světovou scénu po zdravotních potížích desátým místem a Cink dojel osmý.

„V Austrálii se nedá divácká kulisa s atmosférou ve Vysočina Areně vůbec srovnat. Nyní byla u protinožců tak desetina lidí oproti loňské návštěvě v Novém Městě. Pro mě je bude nadcházející závod jeden z nejhezčích v tomto roce. Také proto, že je na domácí půdě,“ uvedl na tiskové konferenci v Praze Jaroslav Kulhavý. Jeho slova potvrdil Ondřej Cink, který v Cairns skončil osmý. „V Novém Městě je úžasná atmosféra, na kterou se těší závodníci z celého světa. Tento závod budu považovat za můj vrchol sezony,“ tvrdí Cink.Závod v Novém Městě na Moravě už byl třikrát za sebou vyhlášen nejlepším z celého Světového poháru. „Pro nás je velkou výzvou, abychom tuto sérii prodloužili,“ poznamenal generální sekretář závodu Petr Vaněk.

V Novém Městě na Moravě se od 23. do 25. května uskuteční třetí díl letošního Světového poháru v cross country a domácí jezdci budou Cink a Kulhavý.rozhodně patřit k favoritům na stupně vítězů. Na startu by měla být celá kompletní světová špička, jedná se o první díl seriálu v Evropě. Světový biking se v Česku představí už v úterý 20. května v Praze, kde se jako předehra Světového poháru pojede již 21. ročník populární exhibice Pražské schody. „Zúčastní se ho i olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý, ale i další přední závodníci, kteří dorazí do Česka na Světový pohár. Ostatní jména si zatím necháme a prozradíme je až na tiskové konferenci k tomuto závodu,“ prozradil jeden z organizátorů pražské show Roman Čermák.

Závod ve Vysočina aréně byl v posledních třech letech za sebou vyhlášen nejlepším podnikem v celém seriálu Světovém poháru. „Je velkou výzvou obhajovat ten titul nejlepšího závodu SP, chceme tuto šňůru zase prodloužit,“ řekl generální sekretář závodu Petr Vaněk. Pořadatelé se snaží každý rok přijít s něčím novým, něco zdokonalit a nezaháleli ani letos. „Snažíme se vylepšit závod pro jezdce, novináře, ale pochopitelně i diváky. Letos budou mít diváci lepší možnost pohybu po trati a zjednodušili jsme příjezd tím, že parkovné bude zdarma,“ pokračoval Petr Vaněk. A zdarma bude vstup do areálu i v pátek a sobotu, platit se bude jen v neděli, na níž je stanoveno vstupné 250 korun.

Změny nastávají v důsledku rozdělení SP, kdy junioři jedou samostatnou Světovou sérii. Závodů mají mladí méně a shodou okolností v kalendáři je i Nové Město, proto očekávají organizátoři hodně velký zájem. Juniorské závody se pojedou v sobotu, kdy se do programu ještě dostane závod žen U23. V pátek dopoledne bude kvalifikace sprintu, ve stejný den poté její finále a v neděli pojedou muži U23 (9:00), ženy elite (11:00) a muži elite (13:15).  „Oproti loňsku jsme trať zkrátili asi o deset minut. Toho jsme docílili tím, že okruh jsme asi o třicet vteřin prodloužili a místo sedmi kol pojedou muži šest, to znamená celkem asi hodinu a půl,“ prozradil Petr Vaněk. Opětovně se závodníci i návštěvníci mohou těšit na bohatý doprovodný program. „Jednáme o možnosti letecké exhibice Red Bull Air Race,“ láká dále fanoušky horských kol na Vysočinu Petr Vaněk.

V sobotu je pro širokou veřejnost připraven maratonský závod Birell Bike Vysočina s jednotnou tratí na 53 kilometrů se startem v 9:00, na němž organizátoři očekávají 800 – 1000 startujících (registrace možná ZDE). A večer se pojede atraktivní noční závod pro amatéry, mechaniky a doprovod na něž naváže večerní party v areálu závodiště. „Naši bafíci už na to pilně trénují, v Austrálii dokonce v dešti šlapali na válcích,“ oznámil Ondřej Cink, který bere závod na Vysočině jako svůj první vrchol sezony. (registrace možná ZDE)

-red-