Světový šampionát ve španělské Ponferradě zahájila týmová časovka na 57,1 km. Belgická formace OmegaPharma-QuickStep neobhájila titul z předchozích dvou šampionátů a dojela se ztrátou 35 vteřin na vítězný tým BMC s Tejay van Garderenem a Peterem Velitsem v sestavě. Pro letošního slovenského šampiona v časovce jednotlivců je to největší úspěch dosavadní kariéry. Za suverénními vítězi se o další dvě medaile bojovalo s minimálními rozdíly. O stříbru australské formace Orica-GreenEdge rozhodly pouhé čtyři vteřiny náskoku před „farmaceuty“ s Tomem Boonenem a Tony Martinem. Jen dvě vteřiny dělilo od bronzu šestici britské stáje Sky vedené Bradley Wigginsem.

Vyrovnanost týmové časovky dokládá skutečnost, že druhou pozici Australanů a sedmé místo týmu Trek Factory Racing dělilo třicet vteřin, Skycož odpovídá rozdílu v tempu pouhé půlvteřinky na kilometr. Velmi rychle vlétla do boje s časem šestice stáje Sky, ale nakonec skončila těsně bez medaile. Úvodních 11 kilometrů zvládli držet průměrnou rychlost 60 km/h! Závod dokončili jen ve čtyřech, když se o tempo starali převážně Wiggins a Kirienka. Oba dva patří k favoritům středeční individuální časovky. Obrovská síla vyzařovala zejména ze Sira Bradleyho.

Pomalý začátek zvolila sestava Treku a tato taktika se ukázala ještě horší než přepálený úvod závodu Skye. „Vyjeli jsme s příliš velkým respektem a pomalu. To nás stálo lepší umístění. Závod jsme dokončili vyčerpaní, ale myslím, že jsme měli vyrazit rychleji,“ zhodnotil Fabian Cancellara výkon sestavy své stáje. Nejvyrovanější výkon podala šestice BMC v sestavě: Silvain Dillier, Tejay van Garderen, Daniel Oss, Manuel Quinziato, Peter Velits a Rohan Denis. Peter Velits se do ní vešel coby letošní slovenský mistr v časovce jednotlivců. Ve společném závodě s českými cyklisty ve Slavkově ovšem zaostal o 29 vteřin za Janem Bártou. Tým trojnásobného českého mistra NetApp-Endura týmovou časovku v Ponferradě neobsadil.

Závodu se zúčastnilo 29 šestičlenných formací – tedy nejen stáje kategorie World Tour. Týmovou časovku ovlivnil déšť v závěru. „Nebyl silný, ale přesto museli závodníci kvůli kluzkému povrchu zpomalit. To nás stálo několik vteřin ztráty na BMC. Na nic se ovšem nevymlouváme. O medaile jsme bojovali s Orikou a Omegou a tyto týmy měly stejné podmínky jako my. Těšíme se na časovku jednotlivců. Wiggo byl dnes velmi silný a v jeho možnostech je překazit plány Tonyho Martina na další titul. Loni přišel Kirienka o medaili jen těsně, jeho výkonnost i motivace jsou vysoké,“ řekl po závodě Nicolas Portal – sportovní ředitel stáje Sky. 

OPQSVýsledky (57,1 km): 1. BMC – 1:03:29,85, 2. Orica-GreenEdge + 31,84, 3. OmegaPharma-QuickStep +35,22, 4. Sky +37,29, 5. Tinkoff-Saxo +46,59, 6. Movistar +51,37, 7. Trek Factory Racing +1:01,47, 8. 1:26,60, 9. Cannondale +1:28,56, 10. Garmin-Sharp +1:44,80, … 18. CCC Polsat + 3:36,90, … 28. BDC Macpol +6:51,56, 29. Team Ecuador +8:08,46.

-Red –    Foto: BMC