Lucemburský mistr Bob Jungels využil časovkářské schopnosti a v prestižním jednorázovém závodě Lutych-Bastogne-Lutych proměnil téměř dvacetikilometrové sólo ve vítězství. „Zaútočil jsem velmi brzy, ale byla to moje jediná šance. Vím, že ve sprintu bych na Valverdeho neměl naději. V první skupině jeli i další rychlejší cyklisti, než jsem já. Riskoval jsem, ale ukázalo se správné odjet sám, “ řekl za cílem pětadvacetiletý člen stáje Quick-Step Floors, který loni i předloni vyhrál klasifikaci do 25 let na italském Giru. V celkovém pořadí dosáhl v roce 2017 na cenné osmé místo. Prvenství v Monumentu je však ještě prestižnější úspěch. Navázal jím na krajana Andyho Schlecka, který v La Doyenne, jak se závodu přezdívá, triumfoval v roce 2009.

Večer před startem Monumentu, jehož první ročník se konal v roce 1892, usedl Bob Jungels společně s Philippem Gilbertem a Julianem Alaphilippem k videu. Nechali se inspirovat vítěznou taktikou mladšího z bratrů Schlecků. „Video nás skvěle motivovalo. Je pro mě čest zapsat se do listiny vítězů tohoto závodu, mezi nimiž jsou velcí šampioni,“ připomněl Jungels například pět triumfů Eddyho Merckxe z let 1969 až 1975. Vyrovnat jeho rekord mohl Alejandro Valverde, ale neměl k tomu dostatečnou fyzickou kapacitu. Tou naopak překypoval Bob Jungels. „Závod jsme znovu udělali těžký a dostali spoustu týmů pod tlak. Podobně jako při Valonském šípu. Jsem rád, že jsem zvítězil právě po takovém průběhu,“ pochvaloval si lucemburský šampion. 

Bob Jungels v závěrečném stoupání.
Bob Jungels v závěrečném stoupání.

Když jsem se ocitl sám na čele, trochu mě překvapilo, že se nikdo nepřidal. Chviličku jsem váhal, jestli v úniku pokračovat, ale pak jsem z vysílačky slyšel: Go-go-go! Až do cíle jsem už nikoho neviděl,“ s uspokojením konstatoval Jungels, který v posledních kilometrech zvládl bez poklesu tempa i dvě záludná stoupání. Jeho tým získal v letošní sezoně už 27. vítězství, ale v La Doyenne se Quick-Stepu nepodařilo vyhrát dlouhých šestnáct roků! Naposledy se v roce 2002 radoval z prvenství Paolo Bettini – ještě v dresu týmu Mapei, předchůdce Quick-Stepu. „Jsem šťastný, že jsem toto vítězství pro svůj tým získal. Konečně jsem protrhl smůlu. Nejprve jsem měl z kraje sezony nehodu v jižní Africe, potom jsem onemocněl na Tirrenu, na které jsem se cíleně připravoval a pak se mě dlouho držel nějaký virus. Konečně jsem prodal svoji výkonnost a formu,“ radoval se Bob Jungels.

-red- Foto: Quick-Step Floors Cycling Team