Úvod silničářské sezony zastihl někdejšího mistra světa Toma Boonena (2005) v mimořádné pohodě. Na právě probíhající Tour of Qatar vyhrál už dvě z pěti etap. Ostatně celý tým Omega Pharma-QuickStep vykazuje v únoru velmi vysokou výkonnost. Celkové pořadí opanuje Nicki Terpstra o 17 vteřin před Boonenem. Je zřejmé, že belgický tým českého majitele Zdeňka Bakaly hodlá vzít útokem blížící se klasiky. Nažhavený Boonen by po loňské nevydařené sezoně rád ukázal, že ho někteří odbornící odepisovali předčasně. Je zřejmé, že mezi jeho hlavní konkurenty bude jako již mnohokrát patřit Fabian Cancellara. Švýcar obhajuje prvenství na těch úplně nejprestižnějších jedorázových závodech – Ronde van Vlaanderen a Paris – Roubaix. V počátku sezony však za Boonenem výrazně zaostává. Přesto zůstává klidný. „Mám jiné cíle než vyhrávat v Qataru,“ prohlašuje Spartakus, jak se mu přezdívá.

Tom Boonen vítězi ve 2. etapě Okolo Kataru. Třiatřicetiletý Boonen vyhrál „Flandry“ a „Roubaix“ v roce 2012. Prožil snovou jarní sezonu. Ve srovnání s Cancellarou však dlouhodobě vykazuje vyšší výkyvy výkonnosti. Na domácích klasikách bude mít k dispozici mimořádně kvalitní tým. Patří do něho i stále silnější Zdeněk Štybar. Ukočírovat individuální ambice „vlčáků“ však nemusí být jednoduché. Fabian Cancellara je v dresu Trek Factory Racing Teamu nepochybně jasnější jedničkou. Závodní sezonu zahájil minulý týden v Dubaji, když v prologu na 9,9 km obsadil páté místo. O tři vteřiny za Tony Martinem a 25 vteřin za vítězným Taylorem Phinneym (BMC). Tento týden v Qataru už v časovce zrychlil. Dojel na děleném třetím místě společně s Daniellem Bennatim (Tinkoff-Saxo) jen o šest vteřin pomaleji než vítěz Michael Hepburn (Orica Green Edge). V celkovém pořadí však Cancellara zaostává po pěti etapách o téměř třináct minut za dvojicí Terpstra – Boonen. Ve druhém dějství „koupil“ v poslední hodině přes sedm minut. Současné výsledky na pouštních silnicích ho však nechávají klidným. „Jsem tady, abych absolvoval závodní kilometry, to je všechno,“ stručně reaguje Cancellara na momentální rozvržení sil. „Je lepší být ve formě už nyní,“ kontruje Tom Boonen.

Fabian Cancellara. Foto: Patrick Verhoest. Oni dva však zdaleka nejsou jedinými adepty na prvenství v prestižních klasikách. Šanci na výrazný výsledek v nich vidí Bradley Wiggins. Na startu bude i Peter Sagan, který by letos rád uvisel Fabianu Cancellarovi v háku až do konce alespoň jedné velké klasice. V Dubaji předvedl nejen tradiční rychlost v koncovce, ale také zlepšení v (krátké) časovce, když za Cancellarou zaostal jen o šest vteřin. Nažhavení na stále populárnější klasické jednorázové podniky jsou i další jezdci. „Vítězství v jakékoli jarní klasice vám zaručí smlouvu na příští čtyři až šest sezon,“ uvědomuje si význam těchto klání Bernard Eisel. „Když vyhrajete Gent-Wevelgem, E3 Harelbere, nebo třeba Waregem, je jasné, že na to máte a dostanete důvěru týmu do dalších let. Začnou vás připravovat na Flandry a Roubaix. To je oč tu běží!“

 

Ronde van Vlaanderen – 6. dubna          

Paris-Roubaix – 13. dubna.

 

-MS-   Foto:  Omega Pharma-QuickStep/Tim de Waele a Patrick Verhoest