Už jsem znovu silničář! Prohlašuje Zdeněk Štybar pouhé dva dny po zisku titulu mistra světa v cyklokrosu. Žádný odpočinek, žádné přechodné období, ve kterém by si v klidu vychutnával přívaly slávy. Dnes vyjel na trasu prestižní belgické klasiky Ronde van Vlaanderen společně s týmovými kolegy Tomem Boonenem a Iljo Keissem. Jsem rád, že jsem se dostal na trať Ronde. V hlavě už mám nový cíl! Řekl Zdeněk Štybar později odpoledne na tiskové konferenci v sídle firmy Renson – jednoho ze sponzorů týmu Omega Pharma-QuickStep.

„V neděli jsem si užil souboj se Svenem Nijsem. Před závodem jsem věděl, že nemám co ztratit. Byl jsem absolutně v pohodě, cítil jsem se uvolněně. V samotném závodě jsem necítil nervozitu a vnímal jsem a užíval si úžasnou kulisu padesáti tisícovek diváků. Jen dva závody mohou mít tak skvělou atmosféru. Tím druhým je Ronde van Vlaanderen,“ jasně označil svou příští prioritu Zdeněk Štybar.

Boonen, Štybar a Keisse na trati Ronde van Vlaanderen. „Ve své mysli jsem už opět silničář. Vím přesně, co mám nyní udělat, abych uspěl v klasikách. Jsem připravený znovu tvrdě trénovat. Jsem moc rád, že jsem se dnes opět svezl na kole a mohl se zpotit. První dvě hodiny tréninku jsem měl ještě tuhé nohy a opravdu jsem trpěl, ale později jsem se cítil čím dál lépe. Úplně komfortně! Trénink jsem absolvoval na modelu Crux, protože všechna moje silniční kola jsou momentálně na Mallorce. Touto jízdou jsem se na delší dobu rozloučil se svým cyklokrosovým kolem,“ usmíval se rodák z Plané u Mariánských lázní.

Když jsem dnes jel vedle Toma Boonena, všímal jsem si v jaké je už formě a motivovaný směrem k jarním klasikám. Když je lídr připravený, celý tým je připravený! Tom mě seznámil se všemi detaily tratě. Kde je dobré držet se na čele, kde se dají pošetřit síly a kde může zaútočit menší skupinka závodníků. Taky mi prozradil, jakým směrem nejčastěji fouká vítr a další důležité podrobnosti. Sám bych se k takovým informacím nikdy nedostal. To jsou věci, které se jinak naučíte pouze v závodě,“ pochvaloval si Zdeněk.

Iljo Keisse, Tom Boonen a Zdeněk Štybar. „ Tréninkovou jízdou s takovou legendou klasik jakým je Tom, získáte naráz dva roky zkušeností. Sám bych mohl projet trať Ronde třeba desetkrát a nedalo by mi to tolik, jako tenhle trénink s Tomem. Nemohl jsem mít lepšího učitele! Moje účast a ambice pro klasiky se samozřejmě odvinou od formy v příštích týdnech. Hned zítra odlétám na Mallorku, kde se zúčastním svých prvních letošních závodů na silnici. Z Mallorky se rovnou přesunu do Ománu a pak mám na programu první dvě klasiky v Belgii,“ objasnil Zdeněk plány na úvod silniční sezony.

 

Text: Manfred Strnad      Foto: Omega Pharma-QuickStep a Patrick Verhoest