Kanárských ostrovů má Bradley Wiggins údajně už plné zuby. Na sezonu se první britský vítěz Tour de France připravuje na Mallorce. V průběhu tréninkového pobytu prozradil část svých plánů. Zaměří se na klasiku Paříž-Roubaix, etapový závod Okolo Kalifornie a nevidí prý žádný problém podporovat Chrise Frooma v červencové Tour. Na Mallorce se maličko zamyslel nad její historií. Podle Wigginse vyhrálo největší závod světa bez dopingu jen málo cyklistů.

Wiggins završil vítězstvím na Tour fenomenální sezonu 2012. Loni neuspěl na Giru a po delším období znechucení cyklistikou je letos znovu při chuti. Rád by si dojel pro vítěznou trofej na velodrom v Roubaix. Koncem dubna mu bude čtyřiatřicet. S cyklistikou se však zatím loučit nehodlá. A cítí za ni odpovědnost. „Jako vítěz Tour de France mám určitou kredibilitu. Lidé hledají inspiraci a sportovci bez dopingové historie, bez kostlivců ve skříni, jim ji mohou nabídnout. Cítím povinnost rozšiřovat určité poselství o čisté cyklistice. Tour de France vyhrálo jen málo závodníků bez dopingové historie. Můžete je spočítat na prstech jedné ruky. Tvoří velmi malý klub,“ tvrdí Wiggins.

Evans a Wiggins. Dva z mála čistých vítězů Tour?Po jeho slovech se strhla bouřlivá internetová diskuse. Jeden typ názorů můžeme shrnout do otázky: Kdo nebo co mu dává právo se takto vyjadřovat? Další hlas v diskusi: Arogantní Wiggins jako obvykle káže a poučuje. Jenže poměrně velké množství čtenářů dává Wigginsovi za pravdu. Jeden z nich se zamýšlí: Podívejme se na vítěze Tour posledních let. Kdo mohl být čistý? Wiggins, Froome a Evans, myslí si dotyčný čtenář. Další přidává jméno vítěze z roku 2008 Carlose Sastreho a podporuje svůj názor úvahou: První skutečné testování na doping proběhlo podle názoru Jona Vaughterse (někdejší jezdec US Postal) v roce 2008. Na Alpe d´Huez vyjel Sastre o dvě minuty rychleji než kdokoli jiný. Zhoršil se proti svému času z roku 2006 jen o třicet vteřin, zatímco všichni ostatní zaznamenali masivní zhoršení. Přesto je Sastre přesvědčivě porazil. Ukazuje to na pravděpodobnost, že i v roce 2006 mohl jet čistý.

-MS-    Foto: archív