Na dvou židlích sedět je obtížné. Na vlastní kůži to právě zažívá Dave Brailsford – šéf silničního týmu Sky a současně sportovní ředitel „British Cycling“. Úspěšný manažer by právě teď měl sdílet radosti i strasti dráhařské reprezentace Spojeného království na světovém šampionátu v Cali, který zítra začíná. Jenže Brailsford do Kolumbie nepojede. „Mám plné ruce práce s organizací týmu Sky. Sezona 2014 je sice v počátku, ale už nyní musíme řešit sezonu 2015. Jedenácti závodníkům končí letos smlouvy a v žádném případě podceňuji konkurenci v oblasti sportovní diplomacie,“ naznačuje Brailsford pozadí důvodů své absence na mistrovství světa.

Brailsfordovo jednání připomíná (s nadsázkou) někdejší situaci komunistického diktátora Stalina. Ten se nikdy nevzdaloval z Moskvy v obavě, že po by návratu našel Kreml obsazený jiným soudruhem. Tak zlou paranoiou britský manažer nejspíš netrpí, ale jisté je, že za jeho absencí v Kolumbii jsou obavy z toho, co by se mohlo doma stát v době jeho nepřítomnosti. Co zlého by se tedy mohlo týmu Sky přihodit? Během týdne by si jeho nejatraktivnější „součásti“ zřejmě ráda  rozebrala konkurence. Že tyto obavy skutečně naplňují Brailsfordovu mysl, potvrzuje manažer sám. „Tým Sky vyhrál dvakrát za sebou Tour de France. Vůbec není samozřejmé, že jeho dominance bude pokračovat. V Omanu se ukázalo, že jsme i letos na dobré cestě. Jedenácti závodníkům však končí smlouva a musíme jednat! Máme jasnou představu, jak by měl tým v roce 2015 pokračovat. Pokud dostanete dobrý nápad a ztratíte minutu v jeho realizaci, začínáte prohrávat! Posílit jezdecký kádr chce každý tým. Také my o tom přemýšlíme. A konkurence stále hraje své hry,“ připomíná Brailsford.

Je zřejmé, že tým Sky směřuje k větší internacionalizaci. „Jádrem týmu by měli stále být závodníci s britským pasem, ale nemůže si nikdo Bradley Wiggins.myslet, že mu místo v sestavě zaručí jeho národnost. Hlavním kritériem je výkonnost,“ jasně formuluje Brailsford priority. Britský tým by rád dobyl alespoň jednu z prestižních klasik – Ronde van Vlaanderen a Paris – Roubaix. Právě na kostkách směřujících k velodromu v Roubaix se má letos objevit Bradley Wiggins. Pnutí mezi ním a Froomem je prý minulostí. Wiggins letos zřejmě neusiluje o velký výsledek na závodech Grand Tours, určitě ne při Giru a Tour de France. „Brad obdivoval klasiku Paris – Roubaix už v mládí a letos se plně na tenhle závod motivuje a soustředí,“ vysvětluje Brailsford. Přes uvedené pokračuje tým Sky v hledání vhodného lídra pro klasické jednorázové závody příštích let. „Nábor“ vhodných jezdců se však podle Brailsfordových slov týká všech typů závodů – nejen klasických jednorázovek. V souvislosti s olympiádou v Riu za dva roky je prý Brailsford svolný uvolnit jednu ze svých manažerských židlí. „Lidé mě spojují s úspěchy britské cyklistiky možná více, než by měli. Celý tým kolem naší cyklistiky je skvělý. Je tady Shane Sutton – zkušený a velmi schopný člověk. Uděláme všechno proto, aby naše cyklistika v Riu v roce 2016 uspěla,“ prohlašuje Dave Brailsford, který letos oslaví životní padesátku.

Kadlec. Hačecká a Bláha na MR.Britský manažer se absencí v Kolumbii vyhnul prudkému lijáku, který v pondělí vyhnal trénující cyklisty z dráhy. Ta je sice zastřešená, což podle pravidel UCI být musí, ale „bočnice“ jsou otevřené. Při mírném dešti to nevadí, ale boční vítr byl tak silný, že zahnal liják až na dráhu. Voda dokonce zatopila část spojovacích tunelů. V Cali sice pršet přestalo a organizátoři dráhu rychle „oživili“ do původního stavu, koncem týdne se však očekávají další prudké deště. Není vyloučeno, že se změní program celého šampionátu. Startuje na něm osmička českých dráhařů. Jarmila Machačová obhajuje světový titul v bodovačce a představí se i ve scratchi. Milan Kadlec se pokusí vylepšit loňské těsné čtvrté místo v bodovačce, Vojtěch Hačecký s Martinem Bláhou absolvují madison. Ondřej Rybín se pokusí získat medaili v omnium. Ve sprintu startují Adam Ptáčník, Pavel Kelemen a Tomáš Bábek, přičemž Ptáčník je také přihlášený do závodu v keirinu a Bábek na 1 km s pevným startem.

-MS-     Foto: Pavel Myška a archív.