Brzy pětadvacetiletý Matthias Brändle ustanovil dnes večer nový světový rekord v hodinovce, když překonal výkon Jense Voigta z 18. září o více než sedm set metrů. Závodník švýcarského týmu IAM je několikanásobným mistrem Rakouska v časovce. Definitivně se k pokusu odhodlal před týdnem, kdy ve 45minutovém testu udržel průměrnou rychlost 52 km/h. V průběhu úspěšného pokusu na dráze v Aigle se ještě kolem 40té minuty zdálo, že by mohl toto tempo vydržet celou hodinu, ale potom začal mladý závodník zpomalovat. Teprve v posledních okruzích 200metrového oválu nedopustil, aby průměr jeho jízdy klesl pod hodnotu 51,8 km/h. Nevýhodu krátké dráhy velodromu v Aigle údajně eliminuje příznivý poloměr zatáček, které ve výjezdech jízdu dokonce zrychlují.

„Během Brändleho hodinovky jsme si volali s Pavlem Vršeckým a Jirkou Mikšíkem a shodli jsme se na tom, že Brändle jel velmi čistě, přestože nemá velké zkušenosti s dráhou. Počítal jsem s tím, že se přibliží hranici 52 kilometrů. Pokud by zajel třiapadesát, to už by bylo z pohledu mého příštího pokusu dost nepříjemné,“ komentoval Ondřej Sosenka výkon, o jehož překonání se zřejmě pokusí v průběhu jarních měsíců.

Matthias Brändle použil převod 55×13. Jel na dráhovém speciálu podobně jako před několika týdny Jens Voigt, který ustanovil rekord „nové éry“ hodinovky výkonem 51 115 m. Brändlemu vyvinula stroj firma Scott úpravou modelu Plasma 5 používaného v triatlonu. Sebastian Kienle na něm absolvoval časovku na 180 km v rámci nedávného IronMana na Havaji, kde se stal mistrem světa.

„V polovině hodinovky to už bylo hodně tvrdé. Musel jsem na několik kol zpomalit. Z kriz emi pomohli skvělí diváci. Potom jsem už znovu našel svůj rytmus a jízdu dokončil,“ pochválil Brändle publikum bezprostředně po jízdě. „V úspěch jsem začal věřit v polovině, ale pak přišly těžké a dlouhé minuty. Věřil jsem však, že se z krize dostanu a když se blížíte k cíli, je to pak už stále lehčí,“ popsal šedesátiminutové martyrium jeden z nejmladších držitelů hodinového rekordu.

Pokusí se ho překonat někdo ještě letos? Hovoří se o Tayloru Phinneym. Jezdec týmu BMC však  při šampionátu USA utrpěl vážné zranění levého kolena a k závodění se má údajně vrátit při jarních klasikách, které by měly pokusu o světový rekord v hodinovce předcházet. Phinney má za sebou dráhovou minulost. V 18ti reprezentoval USA ve stíhačce na OH v Pekingu. V pdobném termínu by měl je hodinovku také Ondra Sosenka a tato prestižní disciplína láká i mnohé další závodníky. „V každém případě se do hodinovky pustit dřív než trojice „pušek“ – Wiggins, Martin, Cancellara,“ řekl nedávno Phinney. Letošní mistr světa v časovce už naznačil, že by k hodinové jízdě na velodromu mohl vyrazit vstříc pokusu o světový rekord v červnu. „Matthias Brändle dnes posunul hranici světového rekordu, která je jistě překonatelná špičkovými časovkáři, ale jeho výkon rozhodně nelze podceňovat. V tak vysokém tempu je laktát po třicáté minutě neúprosný. Další zájemci to budou mít těžké,“ upozornil dnes večer Brian Cookson, president UCI.

Manfred Strnad     Foto: IAM