Bylo toho dost a bylo to krásné! S tímto krédem odchází ze scény silniční cyklistiky Cadel Evans. První australský vítěz Tour de France. A dosud jediný biker, který tento prestižní závod dokázal vyhrát. Stal se i mistrem světa. Dosáhl vlastně všeho, po čem v cyklistice toužil. Přesto měl dokázat mnohem víc, myslí si například Greg LeMond – trojnásobný vítěz Tour. „Cadel mohl vyhrát Tour vícekrát, pokud by svůj závodnický vzestup prožil v jiné době než v temných časech Lance Armstronga,“ tvrdí LeMond. Sám Cadel Evans byl v průběhu kariéry zdrženlivý ve svých oficiálních vyjádřeních o dopingu v cyklistice, ale v soukromí zní jeho slova údajně mnohem ostřeji – a obsahují stopu hořkosti. Evans si veřejně nestěžuje, ale jeho příznivci jsou přesvědčení, že dopující soupeři ho okradli o mnohá vítězství.

Cyklistickou kariéru záhájil Evans na horském kole. Dvakrát získal stříbrnou medaili na světovém šampionátu v XC v kategorii do 23 let Evans při Tour 2012(1997, 1999). Na olympiádě v Atlantě v roce 1996 dojel ve svých devatenácti letech na skvělém devátém místě, o čtyři roky později si v Sydney o dvě místa polepšil. Potom přešel na silnici. V roce 2001 začal v Saeku, přestoupil do Mapei a v sezonách 2003 – 2004 závodil za německý Telekom. Svou první Tour de France absovoval v roce 2005 v dresu stáje Davitamon-Lotto. Jako debutant skončil osmý a tento úspěšný vstup na francouzskou půdu překonal až letos Leopold König sedmým místem.

Pořadí Tour de France ročníku 2005 velmi dobře ilustruje slova Grega LeMonda – jména sedmičky jezdců, kteří předčili Evanse hovoří sama za sebe: Armstrong, Basso, Ullrich, Mancebo, Vinokurov, Leipheimer, Rasmussen… Mohl už tehdy Cadel Evans vyhrát Tour? Těžko soudit, ale v letech 2007 a 2008 mu k prvenství chybělo málo. V prvním případě prohrál o 23 vteřin s Alberto Contadorem.

„Necítím hořkost z průběhu své kariéry. Vstoupil jsem do sportu v době a v podmínkách, které  byly dané. V průběhu dalších let se cyklistika měnila a já se soustředil na svůj cíl. V roce 2009 se mi podařilo vyhrát mistrovství světa pak i Tour de France. Cyklistika potřebovala změnu, šlo to postupně, ale nemohl jsem ji změnit jen já sám. Vždycky jsem chtěl udělat to nejlepší v boji proti dopingu ve sportu, ale nemyslím si, že to zařídí jen slova. Můj způsob byl – vyhrát Tour de France,“ říká Cadel Evans, který 14. února oslaví osmatřicetiny. Sportovec, který svým vítězstvím na Tour de France 2011 pomohl změnit cyklistiku. A nastupující generaci závodníků ukázal cestu – jde to i bez…

 

-MS-     Foto: archiv