Dvě velké postavy silniční cyklistiky vyhlíží konec kariéry. Fabian Cancellara a Tom Boonen oznámili, že závodit hodlají naposledy v sezoně 2016. Potom – konec! Fanouškům se zdá téměř nemožné představit si, že už neuvidí souboje mezi čtyřnásobným mistrem světa v časovce a čtyřnásobným vítězem klasiky Paříž – Roubaix. Jenže čas nelze zastavit. Fabian Cancellara oslaví v březnu třiatřicetiny, Boonen této mety dosáhl už loni v říjnu. „Ještě mám před sebou v cyklistice cíle, kterých bych rád dosáhl. Rozhodně mě ale neuvidíte jezdit na kole ve čtyřiceti, jako teď můžete sledovat mého týmového kolegu Jense Voigta nebo Chrise Hornera,“ svěřil se Švýcar novinářům po náročné sérii pouštních závodů. „Smlouvu mám do roku 2016. Až vyprší, nejspíš skončím,“ plánuje 186 cm vysoký a 82 kg vážící „Spartakus“.
Shodou okolností i Tom Boonen plánuje ukončit kariéru za tři roky. Rozloučit se chce světovým šampionátem v Qataru. Na silnicích lemovaných pouští se mu tradičně daří. Na rozdíl od Cancellary. Když švýcarskému jezdci stáje Trek Factory Racing připomněli, že jeho závěrečným závodem může být právě světový šampionát v Qataru, srdečně se tomu zasmál. „Mám za sebou náročný program. Závody v teple mají z kraje sezony svůj význam. Nepovažuji za problém, když nejsem v únoru v plné formě. Znám svá čísla, všechno máme pod kontrolou. Rozhodující budou klasiky v dubnu,“ je si vědom Cancellara. „Teď si potřebuji hlavně odpočinout. Pár dní s rodinou a bez kola,“ těší se obhájce prvenství v Ronde van Vlaanderen i Paříž – Roubaix. Zatímco je Švýcar v úvodu silničářské sezony viditelně unavený a odpočívá, jeho belgický vyzyvatel se vrhá do dalších závodních příležitostí střemhlav. Tom Boonen absolvuje v sobotu Omloop Het Nieuwsblad s ambicemi na své první vítězství v této klasice, v neděli pak znovu objede téměř dvě stovky závodních kilometrů mezi Kuurne a Bruselem.
Těžko na přelomu února a března soudit, jestli Cancellarova touha po odpočinku předznamenává slabší sezonu. Jisté je, že tu si loni vybral Boonen a Cancellara zářil na jaře v klasikách, když zvítězil v E3, Okolo Flander a na trase z Paříže do Roubaix. Ani na podzim nevyšel naprázdno. Ze světového šampionátu si přivezl tradiční medaili, byť „jen“ bronz z časovky. „Necítím se unavený celkově, ale čas od času potřebuji odpočinek. Teď jsem tři týdny závodil a tempo bylo buď volné, nebo na plný plyn. Nic mezi tím,“ vysvětluje trochu rozladěný Cancellara. „Se závoděním bych mohl skončit okamžitě a našel bych v životě nové cíle. Stále však mám pocit, že jsem v cyklistice nedosáhl všeho, co chci. Ještě mi zbývá nějaký čas na splnění některých představ,“ přemítá olympijský vítěz z roku 2008. Jisté je, že v duši nosí myšlenky na reorganizaci cyklistiky jako celku. „Dokud jsem závodník, je těžké se vyjadřovat k některým věcem a událostem. Až skončím, budu svobodný v možnosti říct všechno, co si myslím. A mé názory budou výrazné! Jisté je, že v pravidlech cyklistiky je nepořádek. A nejen v pravidlech,“ upozorňuje Cancellara, který se zcela jistě zapojí do organizace Tour de Suisse. Zjevně však má ambice ovlivnit cyklistiku globálněji než jen organizací domácí Tour.
V tuto chvíli byste z Cancellary marně mámili stanovisko k jeho již dříve (téměř) ohlášenému a všeobecně předpokládanému pokusu o překonání světového rekordu v hodinovce. Spekuluje se o něm již týdny a sám Cancellara diskuse fanoušků i médií přiživuje vyjádřeními typu: „Hodinovka mě láká.“ Současně však dodává: „Momentálně přemýšlím den, dva dopředu. Pro mě je nyní strašně vzdálenou dobou i duben. Uvidíme.“ Přes neurčitost jeho slov se objevuje konkrétní datum, kdy by k pokusu vylepšit výkon Ondry Sosenky (49,700 km) z roku 2005 mělo dojít. Místo se zdá jasné – velodrom v Mexico-City, kde se v roce 1972 zapsal do rekordních tabulek Eddy Merckx (49,431 km). Kdy se tedy má Cancellara stát novým světovým rekordmanem v hodinovce? Podle některých zdrojů k pokusu dojde 3. srpna.
-MS- Foto: Patrick Verhoest