Špatné základy, žádnou vizi do budoucna a roztříštěnost zájmů vidí Fabian Cancellara jako dlouhodobé principiální problémy současné profesionální cyklistiky. V rozhovoru pro italský list Gazzetta dello Sport neváhal v souvislosti s poměry v cyklistice použít termín „bordello“. Podle Cancellary nefunguje cyklistická politika a trpí tím úplně všichni. Liší se zájmy UCI, organizátorů velkých závodů, týmů a cyklistů samotných. Nejednota, kam se podíváte. „Každý se stará jen o to, jak by co nejrychleji vydělal,“ všímá si proslulý klasikář a časovkář, který zakončil svou kariéru v roce 2016 olympijským prvenstvím v Riu.

V rozhovoru se také zmínil o svých nástupcích. Jedním z nich by mohl být Peter Sagan, kterého označil za typ rockové hvězdy. „Kéž by měla cyklistika takových Fabian Cancellara na trati Ronde 2013. individualit víc,“ přeje si  šestatřicetiletý Cancellara. V knize, která nedávno vyšla v USA pod názvem „Draft Animals: Living the Pro Cycling Dream (Once in a White)“, ho její autor Phillip Gaimon obvinil z použítí mechanického dopingu v průběhu kariéry. „Chtěl dobře prodat svou knihu,“ komentuje „Spartakus“ text bývalého jezdce Cannondalu. Šéf UCI – David La ppartient však oznámil, že nová tvrzení UCI prošetří. Neřekl ovšem, jak to hodlá udělat. Cancellara vždy použití mechanického dopingu popíral a Gaimona vyzval na souboj. Samozřejmě na kole! „Vždycky jsem spoléhal na svou sílu a ještě mi v nohou nějaká zbyla. Pořád mám docela dobrá čísla, i když po kratší dobu než dřív. Nejsem v takové formě jako v průběhu závodní kariéry, ale uvidíme, jaká čísla předvede Gaimon. Měl by přijet na některé mé závody, letos má devět příležitostí,“ usmívá se Cancellara.

„Nemyslím si, že je mechanický doping rozšířený, protože jeho odhalení je snadné. Mým motorem byly vždycky mé nohy. Závist je velmi častá a když vítězíte, zamíří na vás. Jsem však šťastný za to, co jsem v průběhu kariéry pro cyklistiku udělal,“ říká čtyřnásobný mistr světa v časovce a vítěz sedmi Monumentů. David Lappartient však v souvislosti s Gaimonovou knihou slíbil, že téma mechanického dopingu chce brzy z cyklistiky vymítit. UCI věnuje půl milionu euro na nová detekční zařízení – včetně rentgenů a termo kamer a cyklisté se musí připravit na to, že jejich kola mohou být podrobena detailní „rozborce“.

-MS-      Foto: CN