Týden před klasikou Okolo Flander oslaví Fabian Cancellara čtyřiatřicáté narozeniny. A stále se prý musí učit roli lídra týmu. „Nedokončit závod je špatné nejen pro mě, ale demotivuje to celý tým,“ uvědomuje si sedminásobný vítěz některého z Monumentů v rozjezdu sezony, která má smazat rozpaky z té loňské. Spartacus, jak mu přezdívají, vyhrál loni na jaře potřetí „Ronde“, ale neuspěl v pokusu o čtvrté vítězství v „Pekle severu“ na trati mezi Paříží a Roubaix. V přípravě na světový šampionát pak v létě nedokončil ani jeden z etapových závodů. „Byla to chyba. Lídr týmu má dojet do cíle i když mu v tom brání objektivní důvody. Já jsem lídr sestavy Treku a jsem také jedním z důvodů, proč ten tým existuje,“ pokračuje Cancellara. Letos je Švýcar italského původu odhodlaný stát se svým kolegům lepším příkladem než loni.

„Plnit kvalitně úlohu lídra neznamená jen dobře jezdit a přivážet domů velká vítězství. To jsem už pochopil,“ svěřil se Cancelllara po nedávném Fabian Cancellara.závodě v Qataru. Jít příkladem svému týmu obnáší víc. „Například při tréninkovém kempu není dobré, když lídr přijíždí na srazy pozdě, nebo je pořád mrzutý. A na kopec vyjede poslední. Na ostatní to působí negativně. Když však lídr týmu ukazuje, že je fit a první na kopci – ostatní ho musí stíhat, to je ta správná motivace pro všechny další závodníky,“ vysvětluje Cancellara plán své letošní proměny v lepšího lídra, než jakým byl loni.

V patnácté profesionální sezoně je však někdy těžké nebýt občas po ránu mrzutý. „Pozoruji na sobě, že častěji než dřív navštěvuji chiropraktika. A moje regenerace neprobíhá rychleji než před třemi roky, kdy jsem si zlomil klíční kost,“ přiznává Cancellara. „Přesto od letošní sezony čekám lepší výsledky než loni. Tehdy jsem si myslel, že trénuju velmi tvrdě, ale ukázalo se, že to nestačilo. Mám za sebou tvrdší zimní přípravu než v minulosti. Jedním z důvodů je i příchod Gerta Steegmanse. Jeho přítomnost zvedá výkonnost celého týmu a mně osobně přinesla motivaci k náročnějšímu tréninku,“ připomíná Cancellara přestup někdejšího dlouholetého „dvorního domestika“ Toma Boonena z belgické formace QuickStep do amerického Treku.

Koho považuje Fabian Cancellara za nejvážnějšího soupeře letošního klasikářského jara? Jaké šance na úspěch dává Peteru Saganovi po jeho přestupu do bohaté stáje Tinkoff-Saxo? A jak dlouhé pokračování kariéry plánuje? Dočtete se v zítřejším vydání PelotonSportu. 

-MS-     Foto: Trek