Tvrdší trénink než v minulosti si v přípravě na sezonu 2015 naordinoval čtyřnásobný mistr světa v časovce Fabian Cancellara. Jediné loňské vítězství – v klasice Okolo Flander – ho utvrdilo v přesvědčení, že musí změnit nejen přípravu, ale i priority. „Loni jsem v některých důležitých závodech nepodal očekávaný výkon. Zřejmě jsem se příliš soustředil na světový šampionát. Loni jsem měl dva velké cíle – klasiky a mistrovství světa. Letos to změním. Formu ladím už na první závody sezony a ta by měla stále růst jako pyramida s vrcholem v období klasik,“ informuje Cancellara o svých plánech. Dříve avizovaná hodinovka v nich místo nemá. „Podle nových pravidel vypadá hodinovka tak, že každý chce uspořádat show. O překonání rekordu se letos pokusí více cyklistů, ale já mezi nimi nebudu,“ upozorňuje Fabian Cancellara, který v březnu oslaví čtyřiatřicáté narozeniny.

„Hodinovka je teď velmi populární, ale vůbec o ní nepřemýšlím. Až se do ní pustí Bradley Wiggins, nastane v této disciplíně klid na velmi Fabian Cancellara.velmi dlouho, protože on je mistrem dráhy,“ je přesvědčený rodák ze švýcarského Bernu. Jistě nejen on.  Cancellara měl být společně s Tony Martinem vážným soupeřem Sira Bradleyho v boji o krále hodinovky a velkým „tahákem“ pro diváky, ale realisticky si uvědomuje své limity. S Wigginsem se v této discipplíně Cancellara tedy neutká, ale o jejich souboj cyklistika nepříjde.

„Víme, že se Bradley soustředí na Roubaix. O jeho dalších plánech moc nevíme, ale určitě může být hodně dobrý i na Flandrech,“ přemítá Cancellara. „Když se Bradley na něco soustředí, většinou slaví úspěch,“ dobře ví Cancellara, který skončil loni v „Pekle severu“ na 3. místě za Terpstrou a Degenkolbem, přičemž Wiggins dojel na velmi solidní deváté pozici. „V každém případě patří Bradley mezi nejvážnější soupeře,“ uvědomuje si „Spartakus“.

K lednové přípravě zvolil Švýcarův tým Trek Factory osvědčenou Mallorku. „Vždycky jsem trénoval tvrdě, ale pokud chci porazit mladší, musím přitvrdit,“ uvědomuje si Cancellara, který se netají přáním počtvrté vyhrát Roubaix a Ronde – dvě nejslavnější kostkové klasiky.  V uplynulé dekádě na těchto slavných Monumentech dominoval společně s Tomem Boonenem, který bude letos opět patřit k jeho nejvážnějším soupeřům. Švýcar ovšem získal skvělého pomocníka přímo z „tábora nepřítele“ – Gerta Steegmanse. Čtyřiatřicetiletý Belgičan pomáhal v minulosti v  závěrečných spurtech Boonenovi a Cavendishovi, ale po čtyřech sezonách v Omeze mu neprodloužili smlouvu, což Cancellara velmi uvítal. „Přichází k nám silný jezdec. Každý ví, že je rychlý. Občas měl smůlu. Několikrát se dostal do situace, kdy sám mohl vyhrát. Nepodařilo se mu to, protože je zvyklý pomáhat. Veřte, že v našem týmu dostane příležitost se prosadit,“ upozorňuje Cancellara. „Udělám všechno proto, aby se Gert úspěšně začlenil do naší sestavy. Má ohromné zkušenosti zejména s belgickými závody. Je pro náš tým velmi důležitý. Pomůže mi a my pomůžeme jeho závodnickému růstu,“ předpokládá Fabian Cancellara.

-MS-   Foto: Partick Verhoest a Trek Factory