Ekvádorský vrchař Richard Carapaz je po 15ti etapách Gira pro většinu odborníků jeho vcelku překvapivým lídrem. Jezdec týmu Movistar předvádí ve stoupáních výtečné výkony a do třetího týdne 102. ročníku úvodní Grand Tour sezony vstupuje s velkou sebedůvěrou. Zejména proto, že jeho scénář se realitou naplní převážně v horách. Eusebio Unzue, šéf týmu Movistar, však poněkud krotí nadšení…

Vincenzo Nibali a Richard Carapaz.

Na peloton Gira čekají ještě čtyři horské etapy, jedna rovinatá a v neděli finále v podobě časovky na 17 km. Carapaz nyní Giro vede s náskokem 47 vteřin na Rogliče a 1:47 na Nibaliho. Eusebio Unzue dobře ví, že si lídr jeho týmu potřebuje před nedělní časovkou ve Veroně vytvořit „pořádného bezpečáka“. „Roglič byl v prvních dnech famózní. V horách trochu postrádal štěstí, ale má vysokou úroveň. Neveze sice na sobě růžový dres, ale díky vynikající časovce je teď v podstatě virtuálním lídrem Gira. Richie si na něho před Veronou potřebuje vytvořit nejméně minutový náskok,“ upozorňuje v úvodu posledního závodního týdne šéf týmu Unzue. 

A zase se veze…

Pro svá slova má pádné argumenty. V úvodním prologu (9,7 km) ztratil Carapaz na Rogliče 47 vteřin, v časovce na 34,8 km pak 1:55. Jízda na čas v závěru Gira, kdy budou mít cyklisté v nohou přes 3500 kilometrů a v obou předchozích etapách nastoupají požehnaně výškových metrů, není ovšem časovkou s vyladěnou formou… A zkušenost potvrzuje platnost rčení, že „růžový dres dává křídla“…

Carapaz tentokrát tahá tempo, cyklisté Bahrainu si to užívají…

Richard Carapaz ve středu oslaví šestadvacáté narozeniny. V té době by už rád měl na svém kontě bezpečný náskok na Primože Rogliče, o kterém mluví jeho „directeur sportif“. Příležitost k jeho vytvoření dostane už dnes v etapě vedoucí přes obávané Mortirolo a pak znovu v den svých narozenin, kdy se dojíždí na Anterselvu do nadmořské výšky 1635 metrů. Další horské dojezdy čekají na unavený peloton v pátek a sobotu. Vrchaři dostávají v závěru Gira ještě spoustu příležitostí zvrátit průběh závodu. Zejména ti, kterým v dlouhém závodě vydržela kondice… Mezi takové cyklisty se sám považuje i Richard Carapaz. „Nemohu sice zaručit, že se stanu šampionem Gira, ale věřím, že i ve třetím týdnu dokážu pokračovat ve svých dosavadních výkonech,“ řekl novinářům ve druhém volném dni.

Richard Carapaz je jedním z mála cyklistů, kterého trenérsky vede žena – konkrétně Iosune Murillo. Bývalá silničářka reprezentovala Španělsko na světovém šampionátu v roce 2008. „Pracujeme spolu už tři roky. Od té doby jsme vytvořili velmi dobrý vztah kouče se závodníkem. Dostávám prostor k vyjádření vlastních názorů a představ o přípravě. Jsem se svojí trenérkou velmi spokojený,“ usmívá se 170 cm vysoký ekvádorský cyklista, který obvykle váží 62 kg a loni dojel Giro na 4. místě.

Carapazův týmový kolega a „záložní lídr“ Mikel Landa upozorňuje na to, že souboj o definitivní vlastnictví růžového dresu se vůbec nemusí odehrát jen ve dvojici Carapaz – Roglič. „Nibali má za sebou čtyři vítězné Grand Tour a bude útočit. Pro mě je Vincenzo našim největším soupeřem. Právě on se stane hlavní postavou koncovky Gira a ve Veroně se nespokojí s ničím menším než je první místo,“ tvrdí Landa, který na průběžně páté pozici ztrácí na vedoucího Carapaze 3:15. Čtvrtý je zatím Majka (- 2:35), šestý Mollema (-3:38) a na osmé pozici číhá „vzkříšený“ Simon Yates (-5:24). Ti všichni jistě přemýšlejí o veronském pódiu. „Jsem stále připravený pomáhat Richardovi, ale v závodě chci také dál hrát roli jednoho z protagonistů,“ upřesňuje pro webové stránky CN Landa.

-MS-   Foto: Movistar Team