Cyklistika se musí změnit. Lidé jako Sainz, Bruyneel a Riis myšlenkově uvízli ve 20. století. Jenže náš sport se musí vyvíjet, jinak zahyne,“ myslí si Oleg Tiňkov, který se ve své stáji Tinkoff-Saxo nedávno rozešel s všeobecně uznávaným manažerem Bjärnem Riisem. „Tito lidé nevědí, jak vést tým moderním způsobem. Manažerská práce není jen sedět v týmovém autě a přes vysílačku přenášet instrukce na závodníky. V tom byl mimochodem Riis nepřekonatelný. Manažerská práce však spočívá především v každodenní nudné monotónní práci v kanceláři. Čas takových manažerů přichází. Manažerů jako je třeba Dave Brailsford a také náš nový ředitel Stefano Feltrin,“ vysvětluje ruský bankéř.

Oleg Tiňkov ve svém prohlášení tvrdí, že cyklistika je z 99 procent závislá na sponzorství, což jí může způsobit zánik. „Je zcela nezbytné zajistit tok peněz do našeho sportu jinak, než podle starých zvyklostí. Cyklistika je po fotbale druhým divácky nejsledovanějším sportem na světě, přesto může zemřít,“ alarmuje Tiňkov, který pro týmy požaduje mnohem větší podíl financí od televizních společností, které dnes „dotují“ především pořadatele závodů. „Potřebujeme závody zatraktivnit. Pro diváky nejsou zajímavé dlouhé nudné etapy. Součástí řešení může být zkrácení závodů.“

„Vezměme si příklad ze sportů jako je tenis nebo automobilová formule 1. Všichni nejlepší na startu! Jeden z mých návrhů: Cyklistický závod v sobotu před nedělní Grand Prix Monaka formule 1. K tomu je ale nezbytná účast všech sprinterů světové špičky. Pořád také říkám, že nejlepší vrchaři by se měli zúčastnit všech tří Grand Tours,“ tvrdí Tiňkov. „Souhlasím s Fabianem Cancellarou, který říká: Kdo potřebuje tradici – když to dělali naší dědové, tak to budeme dělat taky tak? Španělsko, Itálie, Francie, Belgie – tyto cyklistické země uvízly v paradigmatu 20. století. Jenže ve 21. století je to anachronismus. Potřebujeme zredukovat počet velkých závodů a zkrátit je. A pořádat víc závodů okolo měst, například. Cyklistika se musí změnit, jinak to s ní špatně dopadne,“ uzavírá Tiňkov.

-Red-     Foto: Tinkoff Sport