Téměř pětapadesátkou prolétla formace týmu OmegaPharma-QuickStep v čele s Tony Martinem 18,5 km dlouhý úsek mezi Donoratikem a San Vicenzem. Na cílovou čáru přivedl sedmičku jezdců svého týmu Mark Cavendish a zítra oblékne modrý dres lídra závodu. Na druhém místě dojela australská Orica-GreenEdge o 11 vteřin za vítězem, třetí Movistar ztratil 18 vteřin. Tinkoff-Saxo s Romanem Kreuzigerem se na čtvrtém místě opozdil o 24 vteřin.  Tirreno-Adriatico (12. – 18. 3.) slibuje mnohem zajímavější podívanou než souběžně pořádaný etapák Paris-Nice. Díky mimořádně náročnému profilu se „závodu dvou moří“ letos přezdívá malé Giro.

Dvojnásobný mistr světa v týmové časovce vytěžil prvenství ze silné sestavy a sehraného výkonu, byť třeba Alessandro Petacchi se přes OmegaPharma.dvacetileté účinkování v profesionální cyklistice postavil na start týmové časovky poprvé v životě! „Byl jsem pořádně nervózní,“ přiznal zkušený matador. „Letos máme přinejmenším stejně silný tým jako loni,“ pochvaloval si Tony Martin. OmegaPharma zaznamenala již čtrnácté vítězství této sezony a nepochybně hodlá sbírku úspěchů rozmnožovat dál. „Je dobré zahájit etapový závod vítězstvím. Posílí to vaši morálku. Máme tady vysoké cíle ve všech směrech. Chceme se prosazovat ve spurtech, v horských etapách i v celkové klasifikaci,“ netají se ambicemi Cavendish. „Trať časovky jsme si mnohokrát projeli včera i předevčírem. Perfektně jsme znali každou zatáčku. A máme k dispozici nejrychlejší časovkářské speciály v celém pelotonu. Specialized Shiv je naladěný ve větrném tunelu pro každého jezdce individuálně. Každý máme vyřešenou aerodynamiku na maximálně možnou míru,“ vysvětluje Cavendish, který si také pochvaloval precizně vyvážené tempo na trati: „Jeli jsme plynule a síly nám vydržely až do konce. Čím jedete při týmové časovce rychleji, tím se zdá lehčí!“

Alberto Contador. Díky dnešnímu prvenství získal Michal Kwiatkowski coby předpokládaný lídr svého týmu 18 vteřin k dobru na Quintanu (Movistar), 24 vteřin na Contadora a Kreuzigera (Tinkoff-Saxo), 26 vteřin na Sagana a Bassa (Cannondale) a 27 vteřin na Porta (Sky). „Náskok, byť malý, se může hodit,“ komentoval výhodu proti soupeřům vítěz nedávné semi-klasiky Strade Bianche.

Výsledky (18,5 km): 1. OmegaPharma-QuickStep (Cavendish, Kwiatkowski, Uran, Renshaw, Poels, Petacchi, Martin) 20:13 (průměr 54,905 km/h), 2. Orica-GreenEdge + 11, 3. Movistar +18, 4. Tinkoff-Saxo (Kreuziger) +24, 5. Cannondale (Sagan) +26, 6. Sky +27, 7. Lott-Belisol +28, 8. Trek Facotory Racing +36, 9. Belkin +37, 10. FDJ.fr. +43, 11. BMC +47, 12. IAM +50, 13. Lampre-Merida +53, 14. NetApp-Endura +53, 15. A2GR +53.

-Red-    Foto: OmegaPharma-QuickStep/Tim de Waele a Tinkoff Sport