Z ničeho nic mám formu téměř jako při Tour de France,“ pochvaloval si Mark Cavendish po vítězném spurtu v cíli 3. etapy právě probíhající Dubai Tour. Dvaatřicetiletý „rychlík“ stáje Dimension Data oplatil porážku Elia Vivianimu, který vyhrál o den dříve. Cavendish má za sebou velmi nepovedenou sezonu 2017 s bilancí jediného vítězství! To poslední vybojoval před rokem právě při Dubai Tour, když tehdy porazil Andrého Greipela. „Už na začátku roku mám na svém kontě stejný počet prvenství jako za celý minulý rok dohromady,“ zavtipkoval pro web CN Cavendish, který se nemůže spoléhat na tak silný spurtérský vláček jako Viviani. Prosadil se proti němu skvělým načasováním finiše. Když Viviani vyrazil z háku dosud vedoucího Fabia Sabatiniho, Cavendish stále čekal na vhodný okamžik k akceleraci. Maximální rychost vyvinul v pravý okamžik. Zdá se, že je „Cav“ po svém loňském zranění na Tour zpět a ze své spurtérské intuice neztratil nic podstatného.

Jestliže Cavendish říká, že prokazuje velmi dobrou výkonnost „z čista jasna“, zřejmě trochu přehání. „Jsem šťastný, že mám formu už na začátku února. Absolvoval Cavendish vítězí ve spurtu 3. etapy Dubai Tour. jsem náročnou zimní přípravu s cílem ověřit si výkonnost hned na začátku roku,“ upřesňuje rodák z ostrova Man. Cavendish se nidky nebál kritizovat týmové kolegy, pokud mu nerozjeli spurt podle jeho představ. Ať to bylo kdysi ve stáji Sky, nebo později v Quick-Stepu a především nyní v týmu Dimension Data. Ve Sky a Quick-Stepu ovšem bezpochyby většinou nacházel pro své finiše výtečnou podporu. Od sezony 2016 se však musí spoléhat na kolegy z jihoafrické sestavy… Nyní po vítězné etapě nešetřil na její konto chválou, zejména v souvislosti s mladíky v týmu. „Jsem skutečně šťastný z toho, jak jsme si počínali. V posledních třech kilometrech to bylo na Berniem, Renshawovi a nakonec na mně,“ řekl Cavendish, který současně přiznal: „Věděl jsem, že se s Vivianim nemůžu přetahovat v dlouhém spurtu, proto jsem s ním čekal do poslední chvíle.“ 

Cavendish při svém vítězství v Dubaji loni v únoru. Mark Cavendish má za sebou nejméně podařenou sezonu své profesionální kariéry. Vítězi Milan – San Remo z roku 2009 se nevedlo celé loňské jaro. Chuť si přijel spravit na Tour de France, ale hned v jejím úvodu se zranil ve finiši 4. etapy, když se u bariéry střetl s Petrem Saganem. V ošklivém pádu si zlomil lopatku. Rekonvalescence trvala týdny. „Následky zranění stále cítim. V lopatce mám šrouby, které ji zpevňují, a zůstanou tam napořád. Ten pád ovlivní nejen zbytek mé cyklistické kariéry, ale celý další život,“ vysvětluje Cavendish. Naštěstí se zdá, že je natolik fit, že znovu dokáže svádět vítězné souboje se světovou sprintérskou špičkou. V Dubaji ji představuje nejen Elia Viviani, ale také například Nacer Bouhani a Marcel Kittel.

– MS –       Foto: CN