Mark Cavendish se činí. Vyhrál letos už pošesté – včetně celkového prvenství v Dubaji. Úvodní klasikářský víkend v Belgii završil vítězným spurtem ve 196 km dlouhém závodě Kuurne-Brusel-Kuurne. Finiš mu rozjeli Zdeněk Štybar s Tomem Boonenem a „Cav“ v souboji s Kristoffem, Vivianim a další plejádou rychlíků přesvědčil o své letošní formě. Na prahu životní třicítky stále neztrácí výbušnost a ukazuje, že jen tak lehce nehodlá přepustit pozici elitního spurtéra svého týmu o deset let mladšímu Gaviriovi, který s týmem Etixx-QuickStep podepsal smlouvu počínající sezonou 2016.

Překazit spurtérské hrátky Cavendishovi a s pol. se pokusil Phillipe Gilbert čtyři kilometry před cílem. Postupně si vybudoval náskok 10Cavendish. vteřin, ale s jeho sólem si valící se peloton poradil kilometr před cílem. V hromadném spurtu Cavendish přesvědčivě porazil Kristoffa (Kaťuša) i Vivianiho (Sky). „Jsem supr šťastný. Startoval jsem tady podruhé a vždycky jsem vyhrál,“ připomněl Cavendish v cíli své předchozí prvenství z roku 2012. „Je krásné vyhrát závod úvodního  klasikářského víkendu. To člověju dodá sebevědomí do dalších týdnů. Měli jsme dnes silný tým, který mi věnoval 100 procent svých sil. Po Oude Kwaremontu se vytvořila 19ti členná skupina a měli jsme v ní pět našich lidí,“ pochvaloval si Cavendish po sestupu z pódia.

„Tom Boonen vyhrál Kuurne-Brusel-Kuurne třikrát a nebylo by divu, kdyby se nepokusil o rekordní čtvrté prvenství. Ráno v autobusu mi však řekl, že pojede na mně. Letos jsem se ve spurtu poprvé utkal s Kristoffem. Patří k nejlepším na světě a jsem moc rád, že se mi ho podařilo porazit. Všechno se počátkem sezony vyvíjí dobře. Teď odletím do jižní Afriky prezentovat náš tým při sponzorské akci. Bude skvělé se tam potkat ze Zdeňkem Bakalou a také podpořit charitativní akci „MAD Charity“. Z Afriky pak odletím rovnou na start Tirreno-Adriatico,“ nastínil Cavendish svůj nejbližší závodní program.

-MS-    Foto: Etixx-QuickStep/Tim de Waele