Vítězných spurtů na silnici si Mark Cavendish údajně užil už dost a je nejvyšší čas vrátit mistra koncovek na dráhu. A posílit britské naděje na medaile při olympijských hrách v Riu! To si myslí Shane Sutton – trenérský guru britské dráhové reprezentace.  Cavendish získal na dráze dva tituly mistrů světa – vždy v madisonu. V roce 2005 společně s Robem Haylesem, o tři roky později ve dvojici s Bradley Wigginsem. Z olymiády 2008 v Pekingu si však Cavendish dráhouvou medaili nepřivezl a podobně se mu vedlo v roce 2012 v Londýně v silničním závodě jednotlivců. Právě olympijská medaile může být pro Cavendishe motivem k návratu na dráhu, kalkuluje Sutton. „Současné omnium je pro něho jako stvořené. Záleží jen na něm. Dveře do týmu má otevřené,“ láká trenér jezdce týmu OmegaPharma-QuickStep, který se od 1. ledna změní na Etixx-QuickStep. Právě dnes odhalil tým nové dresy pro sezonu 2015. 

Pokud se naskytne příležitost, nevýhýbá se Mark Cavendish dráze ani nyní, kdy je členem silničního belgicko-českého týmu. Na nedávné 6denní v Gentu obsadil společně s týmovým kolegou Iljo Keissem druhé místo. „Nevyšel ze cviku. Na dráze i na silnici vyhrál skoro všechno, co si lze vůbec představit. Snažíme se Marka povzbudit k tomu, aby o možnosti návratu na dráhu přemýšlel. Rozhodně však na něho nechceme vyvíjet tlak. Už tak musí čelit spoustě požadavků ze všech stran. Situace není taková, že bychom mu řekli – vyhraj pro nás na olympiádě omnium. To není způsob, jakým pracujeme,“ zdůrazňuje Sutton.

„Mark ví, že poskytujeme našim závodníkům 100% podporu. Pokud bude chtít, může přijít a takovu podporu dostane,“ láká trenér spurtéra, kterému bude v době olympijských her v Riu jedenatřicet roků. Cavendish si jistě uvědomuje, že mnoho dalších příležitostí k zisku olympijské medaile už přijít nemusí. A sázka na omnium může být přece jenom větší „jistota“ než pokusit se vyhrát nevyzpytatelný závod jednotlivců na silnici.

Před rokem Cavendish sdělil, že se dráhovému programu nebrání, ale jen když nebude kolidovat s tím silničním. Pokud bude chtít reprezentovat Británii v roce 2016 na dráze, musí se nejprve kvalifikovat. To znamená nastoupit do kvalifikačních závodů co nejdříve. „Už se o to zajímá, ale všechno záleží jen na něm,“ připomíná Sutton.

-MS-   Foto: OPQS/Tim de Waele