Vítěz letošní Tour de France se před rokem nechal zlákat nabídkou týmu Astana a možná toho dnes Vincenzo Nibali lituje. Kazašské formaci hrozí reálná možnost, že nedostane nejvyšší licenci World Tour na sezonu 2015 kvůli třem pozitivním dopingovým nálezům v poslední době  (bratři Maxim a Valentin Iglinští a Ilja Daviděnok). Jak by se v takovém případě zachovala společnost ASO není zatím známo, ale obdobný případě v roce 2008 již pořadatelé Tour de France řešili. Alberto Contador nemohl obhajovat svůj titul z roku 2007 právě kvůli členství v kazašské stáji.

Tehdy byl ve dvouletém trestu za doping Alexander Vinokurov a ASO tým Astana na Tour nepozvala, byť v její sestavě figuroval vítěz předchozího ročníku, který závod vyhrál za jiný tým – Discovery Channel. Nyní se „Vino“ od dopingu tří závodníků své stáje distancuje. Skutečný stav věci, tedy podíl vedení týmu Astana na dopování závodníků, má posoudit Licenční komise UCI. Brian Cookson se mezitím měl s Alexanderem Vinokurovem sejít, ale president UCI setkání odvolal s tím, že počká až na verdikt licenční komise. Čtyřčlenná licenční komise je údajně na UCI nezávislá. Jejím šéfem je Pierre Zappelli – bývalý vrchní soudce švýcarského federálního soudu, Hans Höner – někdejší šéf Švýcarské atletické federace, André Hürter – president správní rady firmy Schnyder SA Biel a Paolo Franz – manažer IBM. 

Ve středu bude v Paříži oficiálně a slavnostně představena trasa 102. ročníku Tour de France. Ve věci licence Astany na rok 2015 má UCI poskytnout více informací ve čtvrtek. Vincezo Nibali v této souvislosti nedávno řekl: „Každý, kdo dnes dopuje, je imbecil. Jestli to bude mít důsledky pro získání licence týmu na příští sezonu? Nevím.“ Ve středu může v Paříži očekávat palbu otázek ohledně trasy Tour. Nebude však mít jistotu, že dostane příležitost své letošní prvenství v dresu Astany obhajovat.

-MS-     Foto: Patrick Verhoest