Dokonalým triumfem českých cyklistů skončil sedmý ročník etapového závodu Czech Cycling Tour. V podniku, který byl poprvé v kalendáři UCI zařazený do první kategorie, obsadili v konečném pořadí kompletně stupně vítězů, když na nejvyšší vystoupil třiadvacetiletý Petr Vakoč ze stáje Etixx-Quick Step před Janem Bártou (Bora-Argon 18) a dnešním vítězem závěrečného dějství Zdeňkem Štybarem (Etixx). V elitní desítce skončil ještě šestý Michal Schlegel (ATW Greenway) a desátý Leopold König (ČR), zatímco ze včerejší etapy vyčerpaný Jan Hirt (CCC) dnes ztratil a vypadl z ní.

Na start etapy z Olomouce do Dolan (144,9 km) šel Bárta ještě s odhodláním pokusit se smazat pouhé šestivteřinové manko na Vakoče. Proto netradičně šel do spurtu hned na první rychlostní prémii po pěti kilometrech závodu, ale jezdci Etixxu o nebezpečí věděli a dva jej dokázali porazit, takže za třetí místo umazal Bárta jen jednu vteřinu. Vzápětí unikla z pelotonu sedmička jezdců v níž byl z domácích cyklistů pouze Tomáš Hunal (Whirlpool-Author), který ovládl dvě závěrečné horské prémie závodu. Skupina si vybudovala náskok kolem pěti minut, ale více ji soupeři nedovolili. Nejprve se usadili na čele stíhací skupiny jezdci v českých reprezentačních trikotech a na devítikilometrových okruzích v Dolanech náskok snižovali.

Poté jejich místa zaujali jezdci polské stáje CCC Sprandi Polkowice. V sedmém z devíti okruhů peloton uprchlíky dostihl. V ten moment vyrazil k sólové akci čtyřiíatřicetiletý německý jezdec Stefan Schumacher (CCC), vybudoval si půlminutový náskok, ale v závěrečném okruhu jej dojeli čtyři jezdci v čele se Štybarem. Smůlu měl Jan Bárta, kterého potkal pomalý defekt, takže musel oželet případnou snahu o zisk bonifikačních vteřin, které by jej posunuly na první místo celkové klasifikace. V cíli byl z toho Bárta trochu rozladěný: „Hulákal jsem na borce od nás, on asi myslel, že má jet, vzal za to a udělala se tam díra. Já jsem musel jet na jistotu, protože mi kolo v těch točkách dost plavalo. Pak jsem musel na tom prázdném kole ještě táhnout, protože mi nikdo nechtěl jet. Když jsem vybočil, ti vpředu za to vzali a udělala se tam díra. Měl jsem smůlu, ale to je cyklistika. Nedá se nic dělat, ale celkově ten závod hodnotím pozitivně. Nebýt toho defektu, tak bych dojel v té první skupině v pohodě.“

Do závěrečného spurtu šla pětice cyklistů. Spurt pro Zdeňka Štybara rozjel týmový spolujezdec Pieter Serry z Belgie, ale přišel tím o celkové Štybar. třetí místo, když právě deset bonifikačních vteřin za etapový vavřín před něj o jedinou vteřinu posunulo Štybara. Za ním spurtoval Rakušan Gregor Mühlberger (Bora-Argon 18), který v květnu na českých silnicích vyhrál Závod míru jezdců kategorie U23 a třetí skončil Schumacher.

„Čekali jsme, že začnou kluci z Bory nastupovat, ale jelo se celkem ostré tempo. Když jsme najeli do posledního kola, jeli jsme na jistotu. Se Serrym jsme táhli tempo, ale takové, ze kterého by se jim nastupovalo jen těžce,“ popsal Štybar taktiku závěru závodu. „To byl náš účel. Pak měl prý Bártič za námi pomalý defekt, to je pro něj samozřejmě škoda. Se Serrym jsme ještě odjeli a já jej pak nutil, aby jel co nejvíc, protože nám ani tolik nešlo o etapové vítězství, ale abychom vzali bonifikační vteřiny v cíli a udrželi tak celkové vítězství,“ dodal v cíli Zdeněk Štybar.

Stupně vítězů 4. etapy CCt.Nakonec oslavil i etapový vavřín. „Pocit zvednout ruce se neomrzí, hlavně tady před domácím publikem je to skvělé. Jako Češi jsme ovládli tento etapák a to je i další povzbuzení pro českou cyklistiku. Myslím, že Czech Cycling Tour stojí za to jet. Krásné silnice, skoro 90 procent jich bylo nových, z čehož jsem byl hodně překvapený. Zajištění bylo perfektní, akorát včera tam organizátorům dvakrát vjelo do protisměru auto, ale to se dá prominout. Bylo to jediné menší zaváhání, ale jinak zvládli vše na jedničku. To se děje i na klasikách. Dneska bylo navíc plno lidí v cíli i v kopci, atmosféra byla skvělá, vynikající,“ dodal Štybar.

Druhou skupinu přivedl do cílové pásky Ital D´Urbano, ale nejvíce se z ní radoval Vakoč, protože v tu chvíli věděl, že přijel ve shodném čase jako Bárta a růžový trikot pro nejlepšího jezdce závodu je jeho a v cíli kolem sebe rozdával úsměvy. „Všechno bylo podle plánu. Je to skvělé, poprvé jsem po dvou letech vyhrál etapový závod s Etixxem, předtím v U23 jsem vyhrál Okolo Slovenska a Vueltu Madrid. Je to fantastický pocit. Držel jsem dres lídra s malým náskokem, bylo potřeba bojovat až do posledních metrů. Spadl mi kámen ze srdce a mám ohromnou radost,“ byla jeho první slova v cíli a pak pokračoval: „Poslední etapa byla náročná, ale měli jsme skvělý tým a nahrál nám únik skupiny, ve které nejel nikdo z celkového pořadí. My jsme se celou dobu drželi vpředu. Štyby se Serrym a Gaviriou tam byli až do posledního kola, abychom byli schopni zareagovat na nejrůznější scénáře. Nakonec se to rozdělilo, vpředu zůstal Štyby se Serrym a vyhráli jsme etapu i celkově. Je to paráda. Honza Bárta měl nahoře pomalý defekt. Smůla, ale v tu dobu už byl stejně závod rozhodnutý. Honza by musel vyhrát etapu, ale my tam měli Gaviriu, který by asi spurt ovládl, navíc jsem si ho celou dobu hlídal. Kluci fakt odvedli skvělou práci a moc jim děkuji. Asi je to můj největší úspěch v kariéře, nikdy jsem etapák takové kategorie nevyhrál. Navíc u nás doma! Bylo to strašně těžké a moc si vítězství vážím,“ přiznal Vakoč.

Výsledky (4. etapa Olomouc – Dolany (144,9 km): 1. Štybar (ČR/Etixx-Quick Step) 3:30:07, 2. Mühlberger (Rak:(Bora-Argon 18), 3- Schumacher (Něm./CCC Sprandi Polkowice), 4. Kämna (Něm./Team Stölting), 5. serry (Belg/Etixx-Quick Step) všichni stejný čas, 6. D´Urbano (It./GM Cycling Team), 7. Vakoč (ČR/Etixx-Quick Step), …13. Hník (ČR), 17. Polnický (ČR/Whirlpool Author), 21. Schlegel (ČR/ATW Greenway), 25. Bárta (ČR/Bora-Argon 18), 31. König (ČR) všichni +16, 40. Bucháček (Whirlpool Author), 41. Hirt (ČR/CCC Srandi Polkowice), 42. Hošek, 44. Hunal (oba Whirlpool Author), 50. Koudela (ČR), 80. Černý (ČR/CCC Sprandi Polkowice) všichni +7:17.

Petr Vakoč. Konečné pořadí CCT: 1. Vakoč 13:22:00, 2. Bárta +5, 3. Štybar +30, 4. Serry +31, 5. Cieslik (Pol./Whirlpool Author) +1:21, 6. Schlegel +1:49, …10. König +4:35, 13. Hník +4:54, 16. Polnický +5:17, 26. Hirt +11:06, 32. Bucháček +15:02, 47. Hunal +21:43, 64. Černý +28:52, 77. Hošek +35:30, 79. Koudela +36:10.

 

Text: CCT       Foto: Jan Brychta / Czech Cycling Tour

Brožura závodu s etapami: http://www.ttvsportgroup.cz/zavody/czech-cycling-tour/brozura-book/

Výsledky: http://www.ttvsportgroup.cz/zavody/czech-cycling-tour/vysledky-1/

Facebookové stránky závodu: https://www.facebook.com/CzechCyclingTour