Tři lídři pro Tour de France je víc než moc! A jeden musí z kola ven. Je jím nejstarší z trojice Froome – Thomas – Bernal. Pětatřicetiletý Chris Froome se po jedenácti sezonách rozloučí z Davem Brailsfordem a v roce 2021 oblékne dres stáje Israel Start-Up Nation. Sentiment stranou. Z toho důvodu je možné, že Froomovi bude letos dokonce odepřeno bojovat ve Francii o pátý žlutý triumf a role lídrů sestavy Ineosu v Tour připadnou „pouze“ Gerraintu Thomasovi a především mnohem mladšímu Eganu Bernalovi. Rozuzlení příběhu lídrů stáje Ineos v letošní Tour de France sehraje zásadní roli v celém soukolí letošních transferů ve světě World Tour týmů.

Zaťaté zuby a strojený úsměv hovoří samy za sebe…

Froome odejde do izraelské formace, kde funkci jednoho ze sportovních ředitelů vykonává René Andrle, v jiné roli, pokud letošní Tour absolvuje a vyhraje ji. Bylo by to celkově popáté! Jiná situace by nastala, kdyby Tour absolvoval a vyhrál ji někdo jiný. Pro budoucnost Frooma by možná bylo nejvýhodnější, aby letos nebyl na Tour vůbec nominovaný. Získal by zcela mimořádnou motivaci do sezony 2021 a dobré by to bylo i pro celou cyklistiku. Zápletka sezony 2021 by nabyla na přitažlivosti a cyklistika by získala ještě více pozornosti než obvykle. 

Pokud nastane varianta 2 nebo 3, bude Froome potřebovat „zatraceně“ dobré pomocníky, které současná sestava týmu Izrael Start-Up Nation, při vší úctě, nenabízí. Server CyclingNews vybral 10 cyklistů, které považuje za nejvhodnější kandidáty na pozice domestiků pro budoucí útok Chrise Frooma na další prvenství ve francouzské Tour.

Richie Porte

Richie Porte oblékal stejný dres s Chrisem Froomem naposledy v r. 2015.

Momentálně závodí za Trek-Segafredo. V minulosti se osvědčil jako pomocník Frooma v nejtěžších alpských a pyrenejských stoupáních, když společně působili v týmu Sky. Pojí je přátelství a vzájemná důvěra. Portemu je letos pětatřicet a zatím si nesplnil sen o vítězné Grand Tour.

Simon Clarke

Další zkušený Australan. Je mu čtyřiatřicet a letos zůstává členem týmu EF Pro Cycling. Jeví se jako vhodný „road captain“ – kapitán týmu. Cyklista s velkou autoritou, který před koronavirovou přestávkou na kole létal ve formě jako hrom. Tým Izrael Start-Up Nation potřebuje zkušeného matadora, který v dlouhém etapovém závodě ukočíruje své kolegy. Simon Clarke může být dobrou volbou.

Silvain Dillier

Švýcarského všestranného jezdce si dobře pamatujeme ze souboje s Petrem Saganem v Paříž-Roubaix 2018, kdy mu vítězství uniklo až ve spurtu s trojnásobným mistrem světa. Velmi odolný jezdec! V devětadvaceti letech je talentovaný člen letošní sestavy francouzského AG2R Mondiale stále perspektivní.

Bob Jungels

Bob Jungels patří k nejlepším klasikářům světa.

V současnosti závodí za nabitou formaci Deceuninck-QuickStep. Mnohonásobný lucemburský mistr je v osmadvaceti pořád poměrně mladý a sever CN mu přisoudil roli superdomestika Chrise Frooma. Současně by se v izraelské sestavě vyjímal jako lídr na klasiky. V docela čerstvé paměti jsou jeho vítězství v Liége-Bastogne-Liége (2018) a Kuurne – Brusel – Kuurne (2019).

Wilco Kelderman

Další z cyklistů, jejichž ambice sahají ještě výš než dosažené výsledky, byť už ty samy o sobě zasluhují úctu. Devětadvacetiletý Holanďan závodí za Sunweb, údajně chce odejít a rád by zakotvil v Jumbo-Visma. Tenhle tým je však přeplněný kvalitními a mladšími lídry. Keldermanovi občas nefunguje zdraví, ale když ano, patří k nejlepším etapovým cyklistům světa. V roce 2017 získal čtvrté místo ve španělské Vueltě. Hodil by se jako pomocník v horách a záložní lídr.

Gorka a Ion Izagirre

Bratrské dvojici z Astany vyprší na konci roku smlouva a jejich jednání s vedením izraelské stáje už probíhá. Oběma výtečným vrchařům nedělá práce domestiků problém. Gorkovi bude letos třiatřicet, na kontě úspěchů má vyhranou etapu Gira a třetí místo celkově v Paříž – Nice 2018. Ve stejném roce vyhrál i domácí šampionát. O dva roky mladší Ion je vítězem Okolo Baskicka (2019), v celkové klasifikaci Gira obsadil 9. místo v roce 2018. Je mistrem Španělska v silničním závodě (2014) i časovce (2016).

Ian Stannard

Ian Stannard – jezdec do nepohody.

Třiatřicetiletý anglický silničář a bývalý dráhař vyhrál dvakrát klasiku Omloop (2014, 2015). V prestižním Monumentu končícím na velodromu v Roubaix získal třetí místo v roce 2016. Ve stejném roce dojel třetí i v klasice E3. Jeho zkušenosti a ochota pomáhat by se Froomovi mohla hodit v prvním týdnu Tour de France. V závodech Grand Tours se nikdy nedostal do první stovky. V barvách Ineosu si Tour nejspíš už nezajede. Přestup k Izraelcům by to mohl změnit.

Jan Polanc

Osmadvacetiletý Slovinec je momentálně členem týmu UAE. V tomto týmu končí na konci roku smlouva Aruovi a Henaovi. Polanc je agilní vrchař a domestik, o kterém před časem uvažoval tým Sky. Server CN považuje Polance za lepší a pro případné zájemce z jiných týmů levnější variantu, než jsou Ital a Kolumbijec. Polanc je ovšem v arabské sestavě důležitým mužem pro talentovaného Tadeje Pogačara, který by jeho odchodu určitě litoval.

Tanel Kangert

Tanel Kangert ožil v americké formaci EF.

Tichý a občas podceňovaný domestik. Letos třiatřicetiletý cyklista z Estonska dokázal už v roce 2013 získat respektované 13. místo na Giru a při Vueltě vybojoval ve stejném roce ještě o dvě příčky lepší pozici – v celkové klasifikaci. V Astaně pak jeho kariéra pomalu uvadala. Loni zajel v solidní formě Tour a v sestavě americké stáje by ve Francii neměl chybět ani letos.

MS   Foto: CN a archív