UCI dnes zveřejnila zprávu CIRC – Cyklistické nezávislé reformní komise – o současném stavu a cyklistiky a v souvislosti s dopingem mapuje její historii od roku 1980 po dnešek. Kompletní zpráva má 227 stran a k jejímu vypracování bylo třeba vyslechnout 174 svědků z řad závodníků, majitelů týmů, lékařů a dalších zasvěcených osob. Mezi zpovídanými figurují Lance Armstrong, Bjärne Riis, Alexander Vinokurov, Bobby Julich, Tyler Hamiloton, Michael Rasmussen a také například Chris Froome. Ze zprávy vyplývá, že situace v cyklistice se začala měnit k lepšímu po letech 2006/2007. Bodem zlomu je rok 2008 a zavedení biologických pasů.

Před zavedením biologických pasů byli z krevního dopingu usvědčeni jen tři závodníci, zatímco v prvních třech letech existence „BP“ bylo 26 jezdcům prokázáno užití EPO, přičemž 20 z nich v souvislosti s abnormálním krevním profilem v rámci biologického pasu. Problémem je zneužívání terapeutických výjimek – podle zprávy CIRC spadá do této kategorie i užití kortikoidů Chrisem Froomem a Chrisem Hornerem v minulém roce. Získat terapeutickou výjimku je stále velmi snadné. Kromě kortikosteroidů se stále zneužívá například inzulín. Kortikosteroidy se používají kvůli snížení prahu bolesti a také ke snížení váhy. Podle některých svědků je právě užitím tohoto prostředku možné vysvětlit náhlé snížení váhy některých cyklistů. Jeden z lékařů vysvětlil komisi, že kortikosteroidy dokáží snížit hmotnost závodníka, ale jeho síla zůstane zachovaná, což při klasickém hubnutí není prakticky možné. Jako příklad uvedl snížení hmotnosti jistého závodníka o 4 kg během čtyř týdnů, čímž došlo k 7% zvýšení parametru síla/váha. Podle jednoho ze svědků se údajně za hranicí povolených prostředků a metod stále pohybuje 90 procent závodníků. Situace není jiná ani v ženské cyklistice.

Pořád se objevují případy zneužití povolených i nepovolených látek. Podle jednoho z jezdců se stává, že závodník spolyká až 30 tablet denně! Na noc se užívají sedativa, ráno potom antidepresiva a jeden ze svědků řekl, že právě tato kombinace vysvětluje některé pády závodníků. Běžně se prý používají „zabijáci bolesti“ jako například Tramadol. Přes to všechno je jisté, že se v posledních letech dopuje méně. Zatímco jezdci stájí U.S. Postal a Telekom/T-Mobile doplňovali do krevního řečiště vlastní krev objemu 500 ml, dnes se toto množství v jedné dávce zmenšilo na 150 – 200 ml. Také EPO se stále využívá, jen jsou jeho mikro dávky menší. Dopingová kontrola nemůže závodníka testovat od 11 večer do šesté hodiny ráno. To umožňuje aplikaci malých dávek, které kontrola druhý den nedokáže odhalit. Odhaduje se, že například v Itálii jen polovina předepsaného EPO je využita pacienty ke skutečné léčbě.

WADA – Světová antidopingová agentura – navhuje umožnit noční kontroly v případech, že je závodník podezřelý z dopingu v souvislosti s jeho abnormálními hodnotami v biologickém pasu. Právě biologické pasy dávají sportovcům ideální přehled o jejich krevním profilu a umožňují jim pohybovat se těsně pod zakázanou hranicí – říká zpráva CIRC, jejíž kompletní znění je veřejně dostupné.

-MS-    Foto: Pavel Myška