V nedávném rozhovoru s bikerem Ivanem Rybaříkem jsme se stručně seznámili s jeho projektem Čistý sport. Někdejší vítěz Crocodile Trophy (2012) nás ujistil, že název nemá navodit dojem boje proti dopingu, ale jedná se spíš o vlastní cestu za stravou bez chemických přísad. Vhodná by měla být i pro podávání vrcholových výkonů. Čistý sport pracuje s výživovými doplňky, v tom se neliší od jiných koncepcí. Jenže „ČS“ proklamuje, že doplňky stravy podle tohoto konceptu jsou na přírodní bázi – přesto plně funkční. Organismus údajně zatěžují méně než běžné podpůrné prostředky. Čistý sport se neodříká iontových nápojů, gelů ani energetických tyčinek. Jsou však  odlišné od běžných – více či méně kontaminovaných chemií.  Je možné docílit přírodní cestou stejných výsledků jako při používání klasických doplňků produkovaných zavedenými firmami? Ivan Rybařík v tom má jasno. Pokusí se nás přesvědčit.

Ivane, kdy tě napadlo realizovat projekt Čistý sport?

O tom, jak předávat zkušenosti a pomáhat lidem nejen z našeho blízkého okolí, jsme snili již řadu let před vznikem Čistého sportu. Snaha Crocodile Trophy kuchyně.posunout se od představ k realitě a cíli, vykrystalizovala na konci roku 2012, kdy projekt Čistý sport vznikl. Tomuto projektu v zásadě přispělo vítězství moje i celého týmu Rubena Rocky Trail na Crocodile Trophy v roce 2012. Utvrdilo mě, že k úspěchu vede kombinace tvrdého tréninku, dobré psychické kondice a správné a vyvážené stravy. Počátky Čistého sportu však sahají hluboko do minulosti. Před deseti roky jsem kvůli extrémnímu tréninku v podstatě onemocněl a pomohla mi až léčitelka. Začal jsem se zajímat o výživu a od té doby se v tomto směru pořád zdokonaluju. Samozřejmě i systémem pokus – omyl. Troufám si však tvrdit, že právě tyto zkušenosti se pozitivně promítly do současného projektu Čistý sport. O skutečnosti, že naše přírodní produkty fungují, jsme měli možnost se znovu přesvědčit i letos na nedávno skončené Crocodile Trophy. V tomto extrémním etapovém závodě se náš tým stravoval v souladu s projektem a všichni závodníci si to pochvalovali.

Čím ještě se kromě výživy zabývá Čistý sport?

Čistý sport je organizace zabývající se především tréninkovým a výživovým poradenstvím. Naši snahu o osvětovou a edukační činnost však zaměřujeme nejenom na prostředí sportu, ale také na širokou veřejnost. Mimo výživové a tréninkové poradenství pořádáme soustředění, víkendové pobyty a kurzy zaměřené na stravování, team building, obecnou sportovní přípravu, bikovou techniku, vliv sportovních doplňků stravy na zdraví a další. Snažíme se o celkové zlepšení kondice a zdravotního stavu našich přátel a klientů – respektive všech lidí, kteří se s námi potkají a mají chuť něco změnit.

Čím se začíná?

Závodní strava.Vyšetřením krve – stačí k tomu jediná její kapka. Metoda je známá jako „Darkfield Live Blood Analysis“, což je vysoce nadstandardní mikroskopická technika umožňující screening živé krve, vizualizaci všech jejích komponentů a poskytující komplexní obraz o momentálním zdravotním stavu. Po vyšetření živé kapičky krve kombinované s analýzou moči a zjištění složení těla můžeme stanovit vhodný typ stravy podle metabolického typu. Součástí našeho projektu je i detoxikační medicína, která se specializuje na odkovení, odkyselení a vyčištění kapilárního řečiště. Máme například zkušenost, že pětadevadesát procent pražanů má organismus zatížený těžkými kovy! V silně překyselené krvi jsou červené krvinky výrazně menší, pod mikroskopem je vidět jejich slepení – takové krvinky hůře vážou kyslík a špatně procházejí drobnými vlásečnicemi. Podle výsledků vyšetření se stanoví odpovídající detoxikační a stravovací kůra. Darkfield metoda má i velký význam v předcházení nemocem – sleduje jevy a komponenty, které nejsou sledovány při běžném vyšetření krve v lékařských ordinacích a laboratořích. Díky této metodě jsou vidět potenciálně nebezpečné jevy v krvi v raném stádiu – mnohem dříve než se objeví symptomy nemoci. Ukazuje se, že vyšetření kapky krve v temném poli mikroskopu je vynikajícím doplňkem běžných lékařských testů.

Fajn, z vyšetření se dozvím, jaká je pro mě nejlepší strava vzhledem k metabolickému typu a jako pražana mě nejspíš Dobrou chutˇ!čeká detoxikační kůra. Když ji úspěšně absolvuju, pustím se do tréninku a v sezoně se postavím na start závodu. K přípravě budu potřebovat ionťáky a energetické tyčinky. Přiznám se, že jsem byl do teďka vcelku spokojený s těmi běžnými. Oč lepší nabízí Čistý sport?

Iontové nápoje podle Čistého sportu jsou v podstatě přírodní šťávy bez umělých konzervantů. Chuť odpovídá složení – žádná umělá dochucovadla. Složení je různé podle účelu – před výkonem, v jeho průběhu nebo po něm. Také gely připravujeme podle vlastní receptury. Obsahují například tak zvané dlouhé cukry a také detoxikační prvky důležité pro správnou funkci vnitřních orgánů při výkonu. Při výrobě tyčinek používáme výhradně přírodní potraviny, které si uchovávají nejvíce vitamínů, minerálů a antioxidantů. Neobsahují ztužené tuky, umělá sladidla, glutaman sodný, pesticidy ani geneticky upravované suroviny, které organismus zatěžují. Tyčinky dodávají tělu okamžitou energii díky monosacharidům zastoupených v ovoci, ale současně obsahují polysacharidy obsažené v obilovinách a ty uvolňují energii postupně a zajišťují její dostatek v průběhu vytrvalostních  výkonů.

Je tedy čistý sport utopie, nebo reálná možnost?

Zcela určitě reálná možnost, jen je třeba se zamyslet nad tím, co pijeme a jíme a podle toho se i zachovat. Produkty Čistého sportu jsou samozřejmě vhodné i pro širokou veřejnost, ale na Crocodile Trophy jsme si ověřili, že se na ně dá úspěšně absolvovat i náročný cyklistický etapový závod.

Manfred Strnad       Foto: Crocodile Trophy/Way2Live ují, ž