Z Belgie dnes přišla smutná zpráva. V 58 letech zemřel Claude Criquielion. Současník například Bernarda Hinaulta závodil profesionálně v letech 1979 až 1991. Ve své době patřil ke světové klasikářské špičce, ale dokázal se prosadit také v dlouhých etapových závodech. Tour de France ročníku 1986 dokončil na 5. místě. Do elitní desítky nejprestižnějšího závodu se prosadil pětkrát. Vrchol kariéry prožil v roce 1984 na okruhu v Barceloně, kde se stal mistrem světa. Ke druhému titulu mistra světa měl blízko o čtyři roky později, ale několik desítek metrů před cílem ho „sestřelil“ Kanaďan Bauer. Odřený Criquielion tehdy přešel cílovou čáru s kolem v ruce.

Claude Criquielion se mnohokrát prosadil na stupně vítězů v klasických jednorázových závodech. V dresu mistra světa si užil prvenství při Šampionát 1984Valonském šípu v roce 1985. Tuto klasiku pak vyhrál ještě v roce 1989. Zvítězil i v mimořádně ceněném Monumentu Ronde van Vlaanderen v roce 1987. Domácí titul získal v sezoně 1990. O rok dříve uspěl na italských silnicích, když Giro dokončil na sedmém místě. Profesionální kariéru zakončil v roce 1991 druhými místy v Lutych-Bastogne-Lutych a Valonském šípu. Později se věnoval manžerské práci. V letech 2000 – 2004 v Lottu, od roku 2005 šéfoval například Svenu Nysovi v týmu Landbouwkrediet-Colnago.

Claude Criquielion spurtoval o druhý titul mistra světa v roce 1988 se Stevem Bauerem, se kterým stál v roce 1984 na stupních vítězů v Barceloně. V cílové rovince navezl Kanaďan Criquieliona na hrazení. Criquielion spadl, Bauer dojel do cíle, ale byl diskvalifikovaný. Z jejich kolize vytěžil Maurizio Fondriest titul světového šampiona. Tento dojezd, který si můžete prohlédnout na videu, dodnes patří k nejdramatičtějším okamžikům historie světových šampionátů.  Criquielion tehdy žaloval Bauera o odškodné 1,5 milionu dolarů. Soud se táhl tři roky. Finanční „náplast“ na zmařenou sportovní šanci však belgický cyklista nakonec nezískal.

https://www.youtube.com/embed/nI4W2l2J7fg

-Red-    Foto: repro – Patrick Verhoest