Čtyřdenní etapový závod Route du Sud prověřil zejména v sobotní královské etapě momentální výkonnost Alberta Contadora i jeho velkého rivala Naira Quintany. Oba spolufavorité nadcházející Tour de France se pustili do souboje ve 181 km dlouhé etapě s třemi horskými prémiemi 1. kategorie. Contador ukázal bojovnějšího ducha, svému soupeři ovšem ujel až v závěrečném sjezdu z Port de Balés do cílového Bagnéres de Luchon. 

Před startem Route du Sud si Alberto Contador postěžoval, že ho stále bolí nohy z těžkého Gira. Závod v Pyrenejích absolvoval jako první Alberto Contador.prověrku sil po italských etapách a zároveň poslední před Tour de France. Nairo Quintana šest týdnů nezávodil, když trénoval v kolumbijských horách.

Třetí etapa Route du Sud se svými parametry mohla směle měřit s nejtěžšími pasážemi Gira či Tour. V první části etapy čekal na peloton 16kilometrový výjezd na Haut Balestas (1646 m n.m.), vzápětí další „jednička“ Col de Val (1580 m n.m.) a na závěr 20kilometrové stoupání Port de Balés. Alberto Contador pobízel Quintanu ke střídání, později se ho snažil setřást, což se mu podařilo až ve sjezdu k cíli.

Na oba favority dotíral Latour z celku Ag2r-La Mondiale a Contador doufal, že přiměje kolumbijského Indiána střídat. To se mu nepodařilo. „V jednu chvíli mi nabízel, že mě nechá vyhrát etapu, když budu střídat. Odpověděl jsme mu, že nebudu ani střídat, ani útočit,“ vysvětlil svou taktiku lídr stáje Movistar. „Jsem velmi spokojený s touto prověrkou výkonnosti. Cítil jsem se silný. Tým Tinkoff udržoval v průběhu celé etapy vysoké tempo. Bylo to jako na Tour de France. Contador několikrát tvrdě zaútočil, ale vždycky jsem dokázal odpovědět,“ pochvaloval si Kolumbijec. „Silnice ve sjezdu k cíli byly plné štěrku. Nemělo smysl pustit se bezhlavě za Contadorem a třeba všechno ztratit. On jel skutečně velmi riskantně. Jak jsem už řekl, jsem spokojený, že moje tělo pozitivně reagovalo na velké zatížení,“ dodal jeden z velkých favoritů Tour de France, která startuje už 4. července. 

-MS-     Foto: Tinkoff Sport