Tři prsty ukázal světu Alberto Contador po 20. etapě v Sestriére a gesto dnes znovu zopakoval v milánském cíli 98. ročníku Giro d´Italia.  „Myslím, že jsem Giro vyhrál třikrát. Vědí do všichni, kdo ho v televizi sledovali v roce 2011 a vědí to také všichni moji soupeři,“ řekl Contador na tiskové konferenci po předposlední etapě, ve které musel čelit soustředěnému tlaku týmu Astana, který početní převahou na špici závodního pole drtil soupeře v nejtěžších stoupáních. Odolal jedině Alberto Contador. „Ani na okamžik jsem nedostal strach, že bych mohl Giro ztratit,“ ujistil vítěz v cíli 20. etapy, ve které zaostal 2:25 min. za Fabiem Aru a 2:01 min. za Mikelem Landou.

Navzdory ztrátám udržel Contador náskok na největší spupeře 2:02  a 3:14 minuty. „Nejspíš šlo o sebezáchovný mechanismus, který mi Contador.dodal jistotu a klid. Když totiž začnete přemýšlet o porážce, potřebujete zrychlit a zalepit tu díru vpředu během kilometru. Jenže později to může způsobit velkou krizi. Nezpanikařil jsem a zůstal klidný ve svém tempu. Potom jsem udělal všechno co bylo třeba ve sjezdu. Dostal jsem se do svého rytmu a všechno bylo nakonec vpořádku,“ vysvětlil Contador styl svého uvažování ve chvíli, kdy útočili jezdci Astany.

Nejprve na Colle delle Finestre akceleroval s nebývalou lehkostí Mikel Landa, později vyrazil Fabio Aru a převahu týmu dával celému světu a především Alberto Contadorovi na srozuměnou Tanel Kangert, který se v cílovém stoupání do Sestriére usadil za Španělovým zadním kolem. Šlapal přitom na pohled neuvěřitelně lehce. Výkon týmu Astana udivujícím způsobem překonal soupeře ostatních formací zejména ve třetím týdnu. Ten druhý dojížděl Fabio Aru viditelně vyčerpaný, ale v závěru třetího vyhrál dva dojezdy na vrchol! Mikel Landa dával celou dobu najevo, kolik se v něm ukrývá nevyužité síly! „Hýří energií. Možná až moc,“ smál se Greg Lemond v televizním přenosu z 20. etapy.

Alberto Contador s týmem a pohárem vítěze Gira. Zatímco měl Alberto Contador v počátku Gira k dispozici ve stoupáních Romana Kreuzigera a další vrchaře týmu, v závěru třítýdenního závodu byl v kopcích na všechno prakticky sám. Obrovský kontrast ve srovnání a Astanou, která vzala závod takovým útokem, za který by se „nemusela stydět“ ani „blahé paměti“ Festina. Stejně však Giro nakonec vyhrál Contador, který už v Sestriére upozornil: „Od této chvíle se soustředím na odpočinek a přemýšlím o Tour.“ Jeho šéf Oleg Tiňkov pak dnes v Miláně více než naznačil, že Alberto, pokud vyhraje Tour, by měl vážně uvažovat o Vueltě!

-Red-    Foto: Tinkoff Sport