Týmová převaha nebyla Chrisi Froomovi nic platná! V závěrečném stoupání 7. etapy Criteria du Dauphiné Libéré – generálky na Tour de France – měl k dispozici čtyři kolegy, ale patnáct stovek metrů před cílem zaútočil Alberto Contador tak mocně, že najel na keňského Brita 20 vteřin. Před poslední etapou s cílem v Courchevelu průběžně vede Contador o osm vteřin před Froomem. Etapové prvenství urval v posledních metrech Lieuwe Westra z Astany před dvojicí Trofimov – Silin. Oba reprezentanti ruské Kaťuše odolali tlaku pelotonu, ale nikoli ataku ze včerejšího nepodařenoho dojezdu nažhaveného Westry. V posledních 200 metrech se překonával sklon 28 %! Westra měl ještě kilometr před cílem ztrátu sta metrů, ale etapu stihl vyhrát! V závěru totálně vyčerpal rezervoár svých sil a přes cílovou čáru doslova dovrávoral, ale Rusové na  tom byli ještě hůř…

Ve chvíli, kdy Alberto Contador zaútočil, držel se Chris Froome za zády svého posledního pomocníka – Richie Porteho. Příliš dlouho váhal z Contador útočí v 7. etapě. odpovědí! Porte podle plánu odstoupil ze špice na metě posledního kilometru, Froome prudce zrychlil, ale bylo pozdě… „Etapu jsem dnes nevyhrál, ale důležitější je, že jsem v konci najel 20 vteřin na Frooma a etapu před koncem v závodě vedu,“ zhodnotil Contador svůj útok v cílovém stoupání na Émosson do nadmořské výšky 1929 metrů. „Před Tour de France mě těší, že se cítím den ode dne lépe. Tým Sky byl dnes silný až do konce. S naší týmovou podporou jsem však spokojený. Všichni pracovali podle plánu až pod závěrečné stoupání. Pak už to bylo na mně,“ usmál se Contador. „Na Dauphiné jsem nepřijel s žádnými konkrétními ambice na vítězství. Zítra nás všechny čeká ještě jedna těžká etapa. Uvidíme, co se v ní stane,“ dodal Contador.

„Po osmi týdnech bez závodění je Albertův úspěch překvapením, ale na druhou stranu jsme viděli, jak je silný a také týmová podpora funguje perfektně. Jsme blízko velkému celkovému vítězství. Alberto je velice silně motivovaný a závod si užívá ,“ raduje se Philippe Mauduit, sportovní ředitel týmu Tinkoff-Saxo.

Velmi kvalitní výkon podal dnes také Leopold König – před etapou průběžně čtrnáctý. Dva kilometry před cílem si sice musel „vystoupit“ ze skupiny nejlepších vrchařů, ale i tak se posunul na 11. příčku. Na Contadora ztrácí tři minuty, ale na 10. příčku Adama Yatese z Oriky mu schází jen osm vteřin.

-MS-  Foto: Tinkoff-Sport