V etapových závodech je Alberto Contador v úvodu sezony nepřemožitelný. V prvním dějství šestietapového závodu zařazeného v kalendáři UCI do kategorie World Tour suverénně zvítězil, když v závěrečném kopci ujel Alejandro Valverdemu. Na trati se startem i cílem v Ordizii čekalo na peloton během 153 km celkem osm stoupání. Sice žádný Tourmalet, ale jeden kopec za druhým a některé hodně prudké. Šestietapový podnik zapadá do Contadorova dlouhodobého plánu – omezit cestování – závodit především ve Španělsku – a vyhrát Tour de France.

„První etapy jsou pro mě vždy ty nehorší! Věděl jsem, že na závodě Okolo Baskicka bude právě úvodní část hodně těžká a samozřejměKwiatkowski. důležitá pro celkové pořadí. Proto jsem v minulých dnech trénoval velmi tvrdě. Jsem rád, že jsem to dnes zvládnul,“ řekl v cíli Contador. Mezi příjemná překvapení úvodního dne „Vuelta Ciclista al Pais Vasco“ patří návrat Cadela Evanse mezi elitu a také třetí místo Michala Kwiatkowského z OmegaPharma-QuickStepu, který se v závěru odpoutal od dalších členů skupinky pronásledovatelů a dojel hned za Contadorem a Valverdem, kteří dominovali rozhodujícímu stoupání. Contador ho ovšem zvládl o patnáct vteřin rychleji než lídr Movistaru. „Pro mě je baskický závod důležitou součástí přípravy na klasiky v Ardenách. Z etapy mám velmi dobrý pocit. Útok Alberta byl impozantní. Přestože se cítím v dobré kondici, řekl jsem si, že se raději nebudu s Albertem pouštět do souboje a pojedu si své vlastní tempo,“ zhodnotil realisticky své síly Kwiatek, jak mu přezdívají.

Výsledky 1. etapy Okolo Baskicka: 1. Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo 4:05:7, 2. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team +14, 3. Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team +34, 3. Yury Trofimov (Rus) Team Katusha +36, 5. Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida, 6. Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale, 7. Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky, 8. Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team, 9. vš. +36, 9. Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff-Saxo, 10. Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team oba +54.

-Red –    Foto: OPQS/Tim de Waele