Kazašský tým Astana dostal v dodatečném středečním termínu nejvyšší profesionální licenci World Tour. Navzdory pěti dopingovým případům v „hlavní“ nebo „juniorské“ stáji z letošního roku. Navzdory závěrům vyšetřování policie v Padově, která zdokumentovala kontakty 17 závodníků Astany s „dopingovým“ lékařem Michele Ferrarim z posledních let. A také navzdory skutečnosti, že sám šéf týmu Alexander Vinokurov dostal dlouletý trest za doping v roce 2007. Včerejší den označuje Brian Cookson za nejtěžší v posledním roce, kdy je ve funkci presidenta UCI. Kvůli rozhodnutí udělit Astaně licenci WT čelí drtivé kritice. Dnes se ho pokusil obhájit v interview pro server CyclingNews.

V rozhovoru se Cookson snaží mírnit názory popisující Vinokurovův vliv na celou cyklistiku jako toxický. Cookson ujišťuje, že Astana dostala licenci podmínečně s tím, že jde o poslední šanci tohoto týmu. Jeho vyšetřování stále probíhá. Cookson také slíbil nová pravidla etiky pro kategorii World Tour – ta by měla být zveřejněna v průběhu jara. Pracuje na nich CIRC (Cycling Independent Reform Commision).

Na otázku, zda je šťastný, že je Astana součástí WT, Cookson odpověděl: „Štastný určitě nejsem. Celé toto období je pro nás frustrující, ale rozhodnutí licenční komise musíme přijmout. Zdůrazňuji, že ta po celou dobu pracovala nezávisle na UCI. Samozřejmě cítíme, že rozhodnutím udělit licenci celý ten případ neskončil. Licenční komise po celou dobu mohla pracovat jen s ověřenými skutečnostimi, které měla v danou dobu k dispozici. Každý den se objevují nové informace. Žádali jsem CONI (Italský národní OH výbor) o jejich zprávu, tu jsme však zatím nedostali. Určitě není teď doba na to, aby byl kdokoli šťastný a hrdý. Jsem velmi rozrušený z reakcí jejich týmu. V budoucnu od něho očekáváme mnoho odpovědí na naše otázky. Měli by pochopit, že jsou ve zkušební době.“

„UCI ani licenční komise nemůže jednat na základě informací z novin,“ řekl také v rozhovoru Cookson. Jedna z otázek se týkala současných etických pravidel – jsou dostatečná? V týmu Astany se vyskytnou dva dopingové případy (a další v „rezervním“ týmu) a postoj šéfa Vinokurova k vlastní minulosti rozhodně není kajícný. Tým přesto dostává nejvyšší licenci… „Požádal jsem CIRC, aby připravila doporučení v souvislosti s kredibilitou osob, kteří jsou součástí našeho sportu. Jde o to najít správná a spravedlivá kritéria,“ odpověděl mj. Cookson. „V tom nám také pomůže nový kodex WADA, který bude platit od roku 2015. Ten nám pomůže ve vztazích s nežádoucími osobami. Pokud budeme mít odpovívající nástroje, můžeme se v budoucnu rozhodovat daleko lépe. Takové nástroje ovšem nemáme v současné době k dispozici. Jde o to realizovat věci ve správný čas,“ řekl také Cookson.

Rovněž dostal otázku, kolik dalších dopingových případů musí na konto Astany přibýt, aby byla týmu licence odebrána. Čtyři? Nebo pět, šest? „Myslím, že nemůžeme započítávat události, které se staly v pro-kontinentální sestavě. Další dopingový případ by pro Astanu byl velmi kritický. Jsou ve zkušební době,“ odpověděl Cookson. Co však tato zkušební doba konkrétně znamená? „Myslím, že je celkem jasné, že další dopingový nález by měl pro Astanu fatální následky. Mají poslední šanci.“ Jenže v pravidlech UCI se o ničem takovém nehovoří. „To je potíž. Nejen v cyklistice, ale ve většině sportovních odvětví sankce nesměřují k týmům. S novým kódem WADA by měly být sankce efektivnější a adresnější,“ je přesvědčený president UCI.  

Dokument „Padova“ týkající se do značné míry vyšetřování aktivit dr. Ferrariho má přes 500 stran. K dispozici ho má italský olympijský výbor CONI, navzdory žádosti ho UCI zatím k prostudování nedostala. Z vyšetřování vyplývá, že někteří závodníci financovali doping pomocí peněz získaných krácením daní. Problematika se rozšiřuje a hovoří se o tzv. „finančním dopingu“. „Tohle nemůže řešit UCI sama, ale samozřejmě v tom může hrát určitou roli,“ řekl mimo jiné Cookson v rozhovoru pro server CyclingNews.

-MS-    Foto: Pavel Myška