Mimořádně přitažlivý souboj o zlato mezi Zdeňkem Štybarem a Svenem Nijsem na letošním světovém šampionátu znovu otevřel diskusi o zařazení cyklokrosu do programu zimních olympijských her. Nejen sportovní úroveň závodu, ale také kulisa padesáti tisícovek diváků v Hoogerheide přesvědčila vedení UCI v čele s Brianem Cooksonem, že právě teď je vhodná chvíle otevřít téma cyklokrosu na ZOH. Řada sportovních odvětví na dnes zahájených hrách v Soči nemá zdaleka tak silné divácké zázemí jako právě cyklokros. Je si toho vědom i nejvyšší představitel olympijského hnutí Thomas Bach. Přijetí cyklokrosu do programu zimní olympiády však zatím brání řády MOV. Prezident MOV je však nakloněný myšlence řády kvůli cyklokrosu změnit!

Podle Olympijské charty je zimním sportem míněno takové odvětví, jehož soutěže se odehrávají na sněhu nebo ledu. Cyklokros se sice občas na sněhu či ledu jezdí, nicméně většinou v jiných než klasicky zimních podmínkách. V této souvislosti by se dalo polemizovat o skutečnosti, že řada tradičních zimních sportů se dnes neobejde bez umělého sněhu. Například běžecké lyžování. Nebýt syntetického sněhu mnoho závodů Světového poháru by se muselo uspořádat na trávě či jehličí lesních stezek. O tom, že by se i cyklokrosová trať dala upravit umělým sněhem není pochyb, ale o to pochopitelně nejde.

Atraktivitu cyklokrosu zvyšují souboje, jaké v Hoogerheide předváděli Štybar s Nijsem. Foto: Patrick Verhoest. Logika věci jasně ukazuje, že sportovní odvětví, které je tradičně dlouhodobě populární a vrchol jeho sezony spadá do zimního období, na ZOH prostě patří. „Věřím, že cyklokros by byl pro olympijské hry vzrušujícím přínosem!“ Je přesvědčený Cookson. „Cyklokros vyžaduje vytrvalost, explozivní sílu a neuvěřitelné technické dovednosti v ovládání kola. Mnoho mladých cyklistů prošlo právě školou cyklokrosu, než se později zabydleli v jiných disciplínách. V Hoogerheide se v závodech mladších kategorií představilo velké množství talentovaných cyklistů. Cyklokros jako celek demonstroval na posledním šampionátu svou vzrůstající úroveň a popularitu,“ dodává ve svém prohlášení Brian Cookson a věří, že neujde pozornosti důležitých představitelů MOV.

Zdá se, že jeho slova padla v případě Thomase Bacha na úrodnou půdu. Pokud by cyklokros měl být brzy přijat do rodiny zimních olympijských sportů, musela by se změnit Olympijská charta nejen v souvislosti se „sněhem a ledem“. Pokud by si chtěl užít start na olympiádě třeba Sven Nijs, bylo by také třeba změnit pravidlo o „čekací lhůtě“. Každý nový sport musel dosud před svým uvedením do programu OH „vystát ve frontě“ sedm dlouhých let. Změna tohoto pravidla není nemožná, naznačují zdroje blízké MOV.

Počet „cyklokrosových zemí“ rok od roku narůstá. „Na posledním mistrovství světa se představili závodníci z 23 států pěti kontinentů. Dvě země – Makedonie a Srbsko – se zúčastnily poprvé. I to svědčí o rostoucí oblibě cyklistiky v zimním terénu. Velký rozmach prožívá ženský cyklokros a mladé kategorie,“ pokračuje ve výčtu pozitiv současného cyklokrosu Cookson. Je zřejmé, že jeho přitažlivosti výrazně pomohli nejen Zdeněk Štybar se Svenem Nijsem. Na mistrovství světa se v juniorské kategorii představilí mladíci v čele s vítězným Thijsem Aertsem, jejichž budoucí vývoj stojí za pozornost. Týká se to samozřejmě i Adama Ťoupalíka, jemuž šampionát sice nevyšel, ale prvenství v seriálu Světového poháru ho nepochybně pasuje do role muže budoucnosti mezinárodního cyklokrosu. Zcela jistě stojí zato dál sledovat výkony Matieu van der Poela i dalších mladíků v kategorii „23“ a také přechod mezi Elitu v Hoogerheide vítězného „třiadvacítkáře“ Wouta van Aerta.

Lars van der Haar patří k největším osobnostem současného cyklokrosu.  Světové šampionáty bývaly nudné kvůli přílišné dominanci belgických reprezentantů. S tím je díky individualitám jako jsou zejména Zdeněk Štybar a Lars van der Haar konec. Věřme, že se Zdeněk za rok postaví na start mistrovství světa v Táboře! Pokud se cyklokrosu skutečně poštěstí dostat se do olympijského programu, může zato světový cyklokros vděčit právě jim. Kdo na tom nejvíc vydělá? Pochopitelně Belgičané. Ti sice porážky nelibě nesou, ale právě ty mohou cyklokrosu výrazně pomoci v úsilí dostat se do programu ZOH. Pozornost přitahuje nejen mužský cyklokros. Úroveň toho ženského roste a už není tak nezáživný, jakým v minulosti býval. Jeho atraktivita  zatím stojí především na osobnosti Marianne Vosové, která sice v Hoogerheide zvítězila s „nudným“ náskokem,  ale jejím jízdním projevem se divák nudit nemusí. 

Cyklistika nyní nemá přímé zastoupení ve vedení Mezinárodního olympijského výboru. Někdejší prezident UCI Pat McQuaid býval členem MOV, ale neuspěl v září loňského roku v nových  volbách a ve funkci nepokračuje. Přesto je šance cyklokrosu dostat se do programu ZOH asi dosud největší v celé historii. Thomas Bach už naznačil, že v průběhu her v Soči se touto otázkou hodlá vážně zabývat. „Těším se na diskusi s vedením MOV,“ zakončuje optimisticky šéf světové cyklistiky Cookson.

-MS-     Foto: Patrick Verhoest