Muž bez smlouvy na sezonu 2015 – Thomas Dekker – je pátým cyklistou, který se pokusí stanovit nový světový rekord v hodinovce podle nových pravidel umožňujících použít dráhařský speciál. Tři zatím uspěli. Naposledy Rohan Dennis počátkem února, když za hodinu ujel 52 491 metrů. Thomas Dekker se do šedesátiminutové bitvy s bolestí pustí ve středu 25. února v Mexiku. Nizozemský dlouhán měřící 188 cm zahájil svou profesionální kariéru v roce 2003 v Rabobanku. Poslední tři sezony závodil za Garmin-Sharp, ale tým mu na letošek neprodloužil smlouvu. Dekker patří do rozsáhlé skupiny závodníků, kterým byla prokázaná spolupráce se španělským lékařem Eufemiano Fuentesem v rámci vyšetřování kauzy „Operacion Puerto“.

„Je mi jasné, že to bude nejtěžší hodina mé cyklistické kariéry, ale to mi nevadí. Z hodinovky nemám strach,“ prohlašuje třicetiletý Dekker. Po sloučený stájí Garmin-Sharp a Cannondale na něho nezbylo v sestavě pro sezonu 2015 místo. „S cyklistikou jsem ještě neskončil. Hodinovka je moje velká šance ukázat, co ve mně je,“ říká nizozemský závodník, který v jednom z rozhovoru přiznal, že dopovat začal v Rabobanku v roce 2005. „Tehdy to bylo zcela běžné, prostě způsob života,“ vysvětlil Dekker.

Za dosud úspěšnými pokusy o světový rekord v hodinovce „nové doby“ stály velké týmy a výrobci. Jens Voigt se mohl spolehnout na Trek,Thomas Dekker Matthias Brändle na tým IAM a výrobce kol Scott, Rohan Dennis na BMC. Thomas Dekker je v zásadně odlišné situaci – příležitosti se však v souvislosti s jeho kroužením po ovále chopil méně známý výrobce Koga. Dekker použije stroj této značky  osazený koly Mavic Comete a sází na „šišaté“ převodníky Rotor. V absenci velkého týmu – sponzora vidí Dekker spíše výhodu. „Můžeme si zvolit ten nejlepší možný materiál z hlediska aerodynamiky – kola, přilbu a všechno ostatní. Nic nás nesvazuje,“ pochvaluje si závodník, který přiznává, že v posledních letech ztrácel postupně sebedůvěru. „V tréninku jsem létal, ale v závodech to nebylo ono. Samozřejmě jsem byl zklamaný, když mi nedali k podpisu smlouvu na tuto sezonu. Mohl bych závodit za malý italský tým, ale kam by mě to posunulo? Proto jsem si zvolil tento cíl a věřím, že světový rekord v hodinovce překonám. Všechno, nebo nic! To mi přesně sedí,“ vysvětluje Dekker svůj přístup k závodní cyklistice.

-MS-