Útokem v posledním kilometru rozhodl Dan Martin závěrečnou velkou klasiku sezony – Tour de Lombardia s cílem v Bergamu. Po loňském vítězství v Lutych-Bastogne-Lutych je to druhý Martinův triumf v některém z prestižních Monumentů. Tradiční umístění – druhé pořadí vybojoval Alejandro Valverde před loňským mistrem světa Ruiem Costou. Španěl se tímto výsledkem posunul do čela světového žebříčku – World Tour. Valverdeho krajan Contador o tuto pozici přišel. Při stíhání vedoucí skupiny se dostal do hromadného pádu, když v poslední zatáčce závěrečného sjezdu do cílového prostoru upadl přes jezdce, který šel k zemi těsně před jeho předním kolem. 

Dan Martin letos přišel vinou pádů o mnoho kvalitních výsledků. Ostatně pád ho o něj připravil i loni v Lombardii, když skončil čtvrtý za Rodriguezem, Valverdem a Majkou. „Miluju tenhle závod, je jedním z mých nejoblíbenějších. Jsem šťastný, že jsem konečně prolomil smůlu. Tým ve mně věřil a jsem za to vděčný. Minulý týden jsem se taky cítil silný, ale znovu jsem upadl. Teď to konečně vyšlo,“ řekl za cílem Dan Martin.

Na divokou stíhačku ve sjezdu do cílového prostoru doplatil Alberto Contador. „Za posledním kopcem jsem jel ve stíhací skupině. V klesání v závěrečné zatáčce těsně přede mnou někdo upadl a neměl jsem čas zareagovat a šel taky k zemi. Zezadu do mě nabourali další jezdci. Nedalo se prostě vůbec nic dělat,“ popsal nešťastnou situaci Contador, který ještě stačil dojet do cíle s menším než minutovým odstupem za vítězem – 34. příčka ho však sesadila z průběžného vedení ve World Tour Ranking. „Naneštěstí jsem utrpěl zranění na levém koleni. Je to stejné koleno, kvůli kterému jsem nedokončil Tour de France. Tentokrát to není tak vážné a doufám, že budu moci startovat v Tour of Beijing příští týden,“ věří lídr týmu Tinkoff-Saxo. „Alejandro dnes získal a vede teď žebříček o 66 bodů. To není ale tak důležité. Podstané je, abych byl zdravý a mohl závodit,“ uzavřel Contador.

Výsledky (248 km): 1. Daniel Martin (Irl, Garmin-Sharp) 6:25:33, 2. Alejandro Valverde (Šp., Movistar) +1, 3. Rui Costa (Por., Lampre-Merida), 4. Tim Wellens (Bel., Lotto-Belisol), 5. Samuel Sanchez (Šp., BMC), 6. Michael Albasini (It., Orica-GreenEdge), 7. Philippe Gilbert (Bel., BMC), 8. Joaquim Rodriguez (Šp., Kaťuša), 9. Fabio Aru (It., Astana) všichni +1, 10. Rinaldo Nocentini (It., AG2R), 11. Romain Bardet (Fr., AG2R) oba +14, 12. Jelle Vanendert (Bel., Lotto-Belisol) +18, 13. Alexander Kolobněv (Rus., Kaťuša) +20, 14. Thibaut Pinot (Fr., FDJ), 15. Alessandro De Marchi (It., Cannondale) oba +25, … 23. Roman Kreuziger (Cze, Tinkoff-Saxo) +31, 24. Frank Schleck (Lux., Trek) +412, 25. Cadel Evans (Aus., BMC) +46, 33. Ryder Hesjedal (Kan., Garmin-Sharp), 34. Alberto Contador (Šp., Tinkoff-Saxo) oba +58. 67. Leopold König (Cze, NetApp-Endura) +4:14, 77. Michal Kwiatkowski (Pol., OPQS) +9:42.

-Red-   Foto: Garmin-Sharp